tanie ubezpieczenie samochodu
Ubezpieczenia

Tańsze OC i lepsze AC? Mubi podpowiada, gdzie znaleźć najlepsze oferty

6 czerwca, 2019

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz dobrowolnego AC mogą być bardzo zróżnicowane. O ile jednak zakres działania tego pierwszego zawsze pozostaje taki sam, o tyle w przypadku AC sprawa nieco się komplikuje. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na co powinieneś zwrócić uwagę, kupując te polisy, a także podpowiadamy, gdzie znaleźć najlepsze oferty.

Polisa OC – im taniej, tym lepiej

Zawsze jednakowy zakres ochrony ubezpieczenia OC sprawia, że to cena jest główną zmienną, jaką powinieneś brać pod uwagę przy jego zakupie. Krótko mówiąc – im mniej zapłacisz, tym lepiej. A trzeba dodać, że różnice w cenach OC mogą być bardzo znaczące. Nie tylko z uwagi na zmienne, które wpływają na wysokość składki (m.in. zniżki, liczba lat posiadania prawa jazdy, model auta, Twój stan cywilny), ale również w zależności od wybranego ubezpieczyciela. O ile bowiem zakres OC faktycznie regulowany jest ustawowo, to już w ustalaniu ceny panuje w zasadzie dowolność.

Oczywiście ubezpieczyciele zdają sobie sprawę, że z ceną OC nie mogą przesadzić i że powinna być ona w jakimś przynajmniej stopniu konkurencyjna. Jak się jednak okazuje, bazując często na swojej renomie i rozpoznawalności, proponują oni wyjątkowo wysokie stawki i używają sformułowań w stylu “najlepsze OC na rynku”. Tymczasem to, w którym towarzystwie polisę zakupimy, jest praktycznie bez znaczenia. Co więcej, znalezienie najtańszej oferty jest naprawdę proste, bo wystarczy dobry kalkulator OC – tłumaczy doradca klienta Mubi.

Kalkulator w formie porównywarki

Na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac bez problemu porównasz oferty OC od co najmniej kilku, a najczęściej od kilkunastu ubezpieczycieli. Wszystkie one stworzone zostaną na podstawie wypełnionego przez Ciebie formularza. Wszystkie będą też aktualne, jako że porównywarka Mubi na bieżąco zaciąga dane od współpracujących z nią ubezpieczycieli. Z tego samego powodu szybko dowiesz się również o ofertach specjalnych na tę polisę, które w Internecie organizowane są praktycznie codziennie.

Polisa AC – przede wszystkim zakres

Kupując AC, zwracaj uwagę przede wszystkim na jego zakres. W tym podstawowym ubezpieczysz auto od kolizji czy wypadku, zderzenia ze zwierzęciem, działania sił przyrody czy aktów wandalizmu. W wariancie rozszerzonym ochrona polegać może na przykład na zorganizowaniu przez ubezpieczyciela samochodu zastępczego, noclegu, holowaniu auta do najbliższego warsztatu oraz zorganizowaniu opieki nad dziećmi i zwierzętami, jeśli Ty sam nie będziesz w stanie jej sprawować. Jak widzisz, jest to ubezpieczenie bardzo elastyczne, które z łatwością dostosować możesz do swoich wymagań. I chociaż najlepszą ochronę daje AC all risks (ubezpieczenie od wszystkich ryzyk), zwykle nie ma potrzeby, by kupować pakiet aż tak rozbudowany, bo oczywiście łączy się to z dużo wyższą składką.

Nie da się ukryć, że poza niezwykle ważnym zakresem AC, cena również ma w przypadku tej polisy duże znaczenie. Jest to ubezpieczenie stosunkowo drogie, dlatego warto rozejrzeć się za okazjami cenowymi. Z drugiej strony, jeśli często słyszałeś od znajomych o niebotycznych cenach polisy AC, wiedz, że prawdopodobnie mieli oni na myśli wspomnianą wyżej wersję all risks. W wielu przypadkach Twoje oczekiwania spełni już pakiet podstawowy, a nawet tzw. mini casco. Wybierając pojedyncze opcje, możesz na przykład zapłacić mniej niż 10 zł miesięcznie za autocasco od kradzieży. Sam przyznasz, że nie jest to duży wydatek.

Zakres AC nie jest regulowany ustawowo – ustalają go sami ubezpieczyciele, proponując jednocześnie wysokość składki za daną wersję pakietu. Oznacza to, że często w innym TU otrzymać możesz taką samą, a nawet lepszą ochronę, płacąc mniej.

Najlepsze AC dzięki porównywarce

Aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę AC, również warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Mubi. Podobnie jak w przypadku OC, tutaj także będzie trzeba wypełnić formularz, następnie zaś wybrać polisę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania. I oczywiście kupić ją przez Internet – bez wychodzenia z domu i bez potrzeby spotykania się z agentem. Pamiętaj tylko, by przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W dokumencie tym znajdziesz szczegółowe informacje o tym, co obejmuje Twoja polisa (sprawdź, czy właśnie tego oczekiwałeś), a także jakie są wyłączenia odpowiedzialności oraz limity (mogą one dotyczyć np. holowania czy liczby noclegów, których koszty pokryje ubezpieczyciel).

O tym, czy w Twoim przypadku warto mieć polisę AC, musisz zdecydować sam. OC z kolei jest obowiązkowe i nie warto ryzykować, prowadząc auto bez tego ubezpieczenia. Tym bardziej, że kara za brak OC może być wyjątkowo dotkliwa (więcej: https://mubi.pl/poradniki/kara-za-brak-oc/).

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
100 zł
Kredyt bez zaświadczeń jest możliwy – na kwotę 40 tysięcy złotych

Potrzebując szybkiej pomocy finansowej, warto zdecydować się na kredyt gotówkowy 40 000 złotych, które możemy przeznaczyć na wybrane przez…

Zamknij