praca na giełdzie
Praca i ZUS

Praca na giełdzie – czy studia mogą do niej przygotować?

4 czerwca, 2018

Praca związana z giełdą jest obiecującym i lukratywnym zajęciem, ale wymaga od nas dużo większej odporności na stres, odpowiedzialności i odwagi. Mimo wszystko nie brakuje kandydatów na rynku, a oferty również są kuszące. Które studia mogą Cię przygotować do pracy na giełdzie? Czytaj dalej!

Praca na giełdzie – jakie studia wybrać?

Trudno znaleźć jednolite, pięcioletnie studia poświęcone wyłącznie pracy na giełdzie. Pracownik giełdowy to bowiem człowiek, który zna się oczywiście świetnie na finansach, ale łączy to z wiedzą również z innych, bardziej lub mniej pokrewnych dziedzin.

Właśnie dlatego najlepiej do tego specyficznego zawodu przybliżą nas studia dotyczące:

  • gospodarki,
  • finansów,
  • ekonomii,
  • zarządzania.

Największe pole manewru dają finanse i rachunkowość – uczelni z tymi kierunkami jest sporo, np. w stolicy, dlatego dobrze wiedzieć, gdzie szukać. W grupie najpopularniejszych szkół wyższych w Warszawie jest pewna uczelnia, która ma w swojej kadrze zarówno praktyków, jak i nauczycieli akademickich, a także posiada dodatkowe kursy finansowe, jak chociażby studia MBA w bardzo szerokim zakresie. Mamy tu na myśli konkretnie: studia na kierunku finanse i rachunkowość w Grupie Uczelni Vistula.

Studia studiami, ale zawody giełdowe mają jednak swoje osobne nazwy. Poznaj dwa najczęściej praktykowane zajęcia związane z giełdą i zdecyduj, który kierunek będzie ci najbliższy.

Co robi makler? Ile zarabia?

Pierwszym najpopularniejszym zawodem jest makler giełdowy, do którego przygotować mogą studia ekonomiczne, zarządzanie i rachunkowość czy finanse. Niezbędna w pracy maklera jest też znajomość zasad gry na giełdzie papierów wartościowych, bo to jego najczęstsze miejsce pracy. Aby zostać maklerem, kandydat musi przystąpić i zdać specjalny egzamin, który da mu uprawnienia maklerskie.

Wcześniej może też pójść na specjalny kurs maklerski, jaki przygotuje go do tego.

  • Makler jest osobą, która reprezentuje firmę inwestycyjną i jest pomostem łączącym swojego klienta oraz giełdę papierów wartościowych, a także pośredniczy w prowadzeniu transakcji nie tylko papierów, ale także towarów i usług.
  • Zarobki maklera, który stawia swoje pierwsze kroki w tej branży, to około 2 tysiące złotych netto, jednak dzięki sprawnej grze na giełdzie można szybko awansować.
  • Doświadczony makler giełdowy zwykle zarabia od 3,5 zł netto w górę, kończąc na naprawdę bardzo wysokich kwotach.

Kim jest spekulant giełdowy?

Drugą opcją zawodową jest trader, inaczej spekulant giełdowy. Jak sama nazwa wskazuje, osoba taka spekuluje na giełdzie, aby otrzymać zyski (najczęściej dla klienta, rzadziej na własny rachunek). Trader samodzielnie podejmuje decyzje i ponosi za nie odpowiedzialność – kupuje akcje, gdy przewiduje wzrost, a sprzedaje, gdy nadchodzi bessa. Trader pracuje zazwyczaj w jednym z dwóch trybów: day-trader, czyli od rana do wieczora, gdy giełda się zamyka.

Istnieje jeszcze swing trader, który zajmuje na rynku pozycję dłużej niż jeden pełny dzień.

  • Jeśli chcesz pracować jako trader, najczęściej będzie się od ciebie wymagać wykształcenia wyższego w zakresie ekonomii lub finansów oraz ciągłych kursów doszkalających.
  • W pracy spekulanta giełdowego trzeba być zawsze na bieżąco.
  • Ze względu na większą wiedzę, odpowiedzialność i pole działania, trader może zarabiać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście to cena za pracę w większym stresie niż zwykle, z większą odpowiedzialnością i bez gwarancji sukcesu.
  • Stąd od spekulanta wymaga się twardego charakteru, odwagi, analityki, zimnej krwi i wyczucia, które przychodzi z czasem.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
program promujesz zyskujesz
Promujesz bank − zbierasz bonusy. Poznaj prosty sposób na zarobienie 1000 zł!

Banki mogą kojarzyć się tylko i wyłącznie z zaciąganiem kredytów, wysokimi opłatami i prowizjami. Okazuje się jednak, że nie…

Zamknij