Temat dnia

ZUS nakłada dodatkową składkę na umowy zlecenia. Zapłacą za nie właściciele firm. Przepisy są dość niejasne

Marzec 27, 2015

Od marca wszystkie umowy zlecenia zostały obciążone dodatkową składką na Fundusz Pracy. Taka informacja pojawiła się ostatnio na stronach ZUS. Skąd ta nagła opłata?

Kogo dotyczą opłaty?

Nowe opłaty uderzą w przedsiębiorców, właścicieli mniejszych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność gospodarczą. Dlaczego ich? To właśnie takie osoby najczęściej zlecają drobne zadania podwykonawcom. Mowa tutaj o na przykład wykładaniu towaru i sortowaniu dokumentów. Przedsiębiorcy często w takich chwilach zatrudniają czasowo osoby na umowę zlecenia.

Nagła zmiana przepisów?

Właśnie o umowy zlecenia się rozchodzi. ZUS nie traktował osób pracujących czasowo na zlecenie jako pracowników firmy. Umowy nie były więc dotychczas obciążone składakami na Fundusz Pracy. ZUS jednak zmienił zdanie… i to dość nagle. Sprawa jest na tyle dziwna, że przepisy mówiące o tym nie zmieniły się. Sama informacja na stronach ZUS pojawiła się w połowie miesiąca.

Skąd te opłaty

Przepisy się nie zmieniły, ale opłaty obowiązują. Jak to możliwe i sąd ta nagła decyzja? Okazuje się, że ZUS ponownie, z dnia na dzień, zinterpretował stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie promocji zatrudnienia. Oznacza to, że ZUS od marca będzie opodatkowywał umowy zlecenia, w razie nie uiszczania składek, będzie przeprowadzał kontrole w firmach.

Kto będzie zwolniony z opłat?

Składki na Fundusz Pracy nie muszą być opłacane m.in. w sytuacji, gdy:

  • Wynagrodzenie z tytułu umowy nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu,
  • Wynagrodzenie nie przekracza pensji minimalnej,
  • Zleceniobiorca osiągnął wiek 55 lat (dla kobiet) lub 60 lat (dla mężczyzn).

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
program 500 plus
L4 w ciąży. Sprawdź kiedy możesz wziąć urlop chorobowy w ciąży

Pracodawcy źle patrzą na kobiety w ciąży. Smutne, ale prawdziwe. A kiedy kobieta dodatkowo chce iść na zwolnienie lekarskie?…

Zamknij