Kredyty i Pożyczki

Zobacz jak zwiększyć zdolność kredytową i szanse na kredyt

Kwiecień 4, 2015

Aby bank przyznał nam kredyt, sprawdzą naszą zdolność kredytową. O zasadach działania instytucji pisaliśmy już wielokrotnie. Sprawdź teraz co możesz zrobić, aby szanse na kredyt wzrosły.

Przypomnijmy, że przy udzieleniu kredytu, bank oblicza naszą zdolność kredytową. Teoretycznie obliczana jest na zasadzie różnicy dochodów netto i stałych wydatków, takich jak raty dotychczasowych kredytów, koszt mieszkania, rachunki oraz dodatkowe opłaty. Później bank sprawdza, czy pozostałe środki wystarczą na opłacenie raty kredytu.

Na co dodatkowo zwracać uwagę

Tak naprawdę, każda instytucja inaczej patrzy na naszą zdolność kredytową. Poza standardowymi informacjami z BIK, o zarobkach i wydatkach, niektóre banki mogą brać również inne kryteria.

Jakie? Stan cywilny, zwykle łatwiej wziąć kredyt małżeństwu. Wykształcenie, im wyższe, tym szanse na kredyt są większe. Status zawodowy, czyli pracujemy w dużej, solidnej firmie, czy prowadzimy własną działalność gospodarczą. W przypadku działalności, im dłuższa historia firmy tym większe szanse na kredyt. Ilość osób w gospodarstwie domowym, im mniejsze są koszty utrzymania rodziny, tym bank chętniej przyzna nam kredyt.

Jak zwiększyć zdolność kredytową i szanse na kredyt?

Jest wiele sposobów. Warto na początek zrezygnować z wszelkich kart kredytowych i zamknąć linie debetowe w swoich rachunkach osobistych. Większość tych danych trafia do BIK, a z biurem bank kontaktuje się najczęściej przy wyliczaniu naszej zdolności. Jeśli posiadamy inne kredyty, warto wydłużyć okres ich spłaty.

Nie od dziś wiadomo, że w grupie raźniej, większe szanse na kredyt uzyskamy, kiedy weźmiemy go wraz z współkredytobiorcą. Powinna być to osoba, która również posiada zdolność kredytową.

Co jeszcze? Rekomendacja T. Jest to przyjęta przez KNF decyzja o uregulowaniu ryzyka kredytowego prze banki. Wprowadza zasadę, że nie może dojść do sytuacji, w której miesięczna suma rat wszystkich kredytów przekroczy połowę dochodów netto kredytobiorcy.

Są to sprawdzone i najczęściej stosowane sposoby. Stosując je, możemy liczyć na zwiększenie naszej kredytowej szansy.

Sprawdź popularne kredyty

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Księgi wieczyste. Sprawdź co powinieneś wiedzieć o księgach wieczystych

Księga wieczysta to bardzo ważny dokument. Przedstawia on sytuację prawną lokalu i jest podstawowym wyznacznikiem m.in. praw jakie mają…

Zamknij