Bezpieczeństwo, Ciekawostki

Zgubiony portfel z dokumentami i pieniędzmi. Co robić?

Marzec 29, 2015

Zgubiony portfel z dokumentami to duży problem. Chyba każdej osobie na świecie zdarzyło się przynajmniej raz stracić portfel, a jeśli nie miałeś nigdy tej nieprzyjemności, to możesz uznać się za wyjątkowego szczęściarza. Portfel można zgubić na milion sposobów. Co zrobić i jak się zachować, by ograniczyć formalności i stres do minimum?

Niebezpieczeństwa

Postarajmy sobie przypomnieć gdzie widzieliśmy portfel ostatni raz, bo być może zostawiliśmy go na ladzie w sklepie i uczciwe kasjerki odłożyły go w bezpieczne miejsce. Najważniejsze jednak to działać od razu i nie liczyć na łut szczęścia. Jeśli portfel znalazł się w rękach osoby mniej życzliwej możemy nie tylko stracić gotówkę, ale również jesteśmy narażeni na to, ktoś wykorzysta nasze dane z dowodu np. do wzięcia „pożyczki chwilówki” lub też zrobi kilkakrotnie zakupy za pomocą naszej karty zbliżeniowej. Dodatkowo jeśli wiemy, że w portfelu trzymaliśmy nasze dane potrzebne do logowania gdziekolwiek, a w szczególności w systemie bankowym powinniśmy od razu zastrzec kartę i zmienić hasło do konta.

Zastrzeganie karty

Im szybciej postanowimy zastrzec kartę debetową tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracimy nasze pieniądze. Zablokować kartę można poprzez telefon na infolinię banku lub przez internet. Warto wiedzieć, że jeśli tego nie zrobimy odpowiadamy za wszystkie transakcje wykonane bez naszej zgody do kwoty 150 euro! Zapiszmy nr kontaktowy do naszej placówki w kontaktach telefonu, żeby zastrzec kartę od razu, jak tylko zorientujemy się, że zniknęła. Gdy już to zrobimy, bank wyśle nam nową kartę w przeciągu kilku dni, a taka operacja kosztuje niewiele (od 5 zł do 25 zł) lub jest całkowicie darmowe, w zależności od banku.

Dowód osobisty i inne dokumenty

Oprócz gotówki i kart debetowych w portfelu trzymamy przeważnie wszystkie ważne dokumenty: dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacje szkole/studenckie. Wiele instytucji uprościło swoje procedury zawierania umów i dowód wystarczy, by np. związać się operatorem telefonii komórkowych lub też wynająć miejsce w hotelu. Najgorzej, jeśli nasz „znalazca” postanowi wziąć kredyt na nasz dowód lub chce otworzyć rachunek bankowy. Wtedy, żeby „odkręcić” sprawę trzeba wielu formalności i zmarnowanego czasu. Dlatego pamiętajmy, że przysługuje nam prawo zastrzeżenia dokumentów w banku. Możliwe jest to po skontaktowaniu się z naszym bankiem telefonicznie lub udaniu się do placówki. Taki dokument jest wpisany do zbioru zastrzeżonych dokumentów i przy każdej próbie działania na naszym dowiedzie instytucje będą o tym automatycznie informowane, a my zwolnieni od odpowiedzialności. Po zgłoszeniu utraty dowodu do banku powinniśmy niezwłocznie udać się osobiście do właściwego organu gminy i złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wspólne konto bankowe dla małżeństw, lepiej razem czy osobno?

Zdecydowaliśmy się na wspólne życie, dom i plany. Czy zatem powinniśmy połączyć nasze oszczędności i konta bankowe? Jedno konto…

Zamknij