Płatności

Zgubiłeś kartę kredytową? W najgorszym wypadku stracisz ok. 200 zł

Kwiecień 1, 2015

Zgubiłeś kartę? Jeszcze do niedawna prawo mówiło, że po kradzieży karty, winę za wszystkie płatności ponosi sam właściciel. Chyba, że zastrzegł kartę. Jak to wygląda teraz?

Nowe prawo zakłada, że limit odpowiedzialności posiadacza karty zostanie zmniejszony ze 150 do 50 euro. W najgorszym przypadku ofiara kradzieży straci zatem około 200 złotych.

W innych krajach karty bez ryzyka

Istnieją kraje, w śród nich jest chociażby USA, które oferują 100 procentową ochronę przed kradzieżami. Skutki oszustw płatniczych do wysokości ustawowego progu bierze na siebie wydawca karty, chociaż z reguły ochrona klienta dotyczy wybranych typów transakcji, na przykład tylko potwierdzanych podpisem.

Czy taki scenariusz jest możliwy w Polsce?

Nie ma obecnie nawet planów wprowadzenia całkowitej ochrony na kartę kredytową. Dziś banki zachęcają klientów do kupowania dodatkowych ubezpieczeń, ale po obniżeniu limitu koszt ochrony ubezpieczeniowej będzie na tyle niski, że będzie ją można zaoferować klientowi w pakiecie. Może doczekamy się kiedyś dodatkowych zmian.

Internetowe przelewy pod nadzorem

Nowe prawo Komisji Europejskiej ma objąć również przelewy przez internet. Zmiany mają objąć firmy, które pośredniczą w dokonywaniu internetowych przelewów. Może to spowodować, że klienci w krajach, gdzie teraz w sieci dominują płatności kartowe, zaczną się przekonywać do tańszych rozwiązań, opartych na rachunkach bankowych.

 Podsumowując, jeśli zbiegłeś kartą lub jeśli padłeś ofiarą kradzieży, nie masz się co martwić. Możesz z powodzeniem zastrzec kartę i stanie się ona bezużyteczna dla złodzieja. Nawet jeśli nie zdążysz tego zrobić, nie stracisz całych oszczędności.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak podreperować rodzinny budżet. Czy kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie?

Niektórzy z nas posiadają nie jeden, nie dwa, ale nawet trzy kredyty, które muszą regularnie spłacać. Zaciągając kilka kredytów…

Zamknij