Własna działaność

Założenie firmy nie jest takie proste. Przedstawiamy praktyczny poradnik

Kwiecień 2, 2015

Założenie własnej firmy nie jest takie proste. Mając dobry biznesplan oraz odpowiedni wkład finansowy, możemy śmiało zarejestrować swoje przedsiębiorstwo i rozpocząć działalność. Wystarczy 8 kroków, aby nasze marzenia o własnym biznesie stały się prawdą!

Wybierz rodzaj działalności gospodarczej

Jeśli czytasz ten artykuł, pierwszy krok do otworzenia własnej działalności już podjąłeś. Jeśli masz odpowiedni pomysł, stwórz biznesplan i poddaj go ocenie. Zastanówmy się również czy nasza firma ma być jednoosobowa, czy też będzie to spółka.

Rejestracja firmy i formularz CEIDG-1

Jeśli mamy wszystko przemyślane, czas na rejestrację firmy poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1. W tym celu udajemy się do właściwego urzędu gminy lub wypełniamy wniosek online.

Wypełnienie formularza CEIDG-1 to początek administracyjnej drogi zakładania firmy. Udajmy się na stronę http://firma.gov.pl. Wprowadzamy do zamieszczonego tu wniosku CEIDG-1 nasze dane osobowe oraz dane dotyczące działalności. Następnie dostarczamy wypełniony formularz do właściwego urzędu gminy.

Uwaga! Wniosek CEIDG-1 zawiera podanie o nadanie numeru NIP, wniosek o formę opodatkowania przedsiębiorstwa, wniosek o nadanie numeru REGON (dla przedsiębiorstw nie będących spółkami jawnymi), informację o numerze firmowego konta bankowego, zgłoszenie płatników składek osób ubezpieczonych.

Założenie firmowego rachunku bankowego

Firmie przyda się rachunek zakładowy, szczególnie ważne jest to u firm, które są płatnikami VAT oraz tych przedsiębiorców, których zobowiązania i należności gotówkowe przekraczają 150 tyś. euro.

Istnieje możliwość użycia prywatnego konta bankowego jako konta firmowego. Zanim jednak to zrobimy, musimy powiadomić o naszych zamiarach urząd skarbowy i ZUS. Robimy to za pomocą formularzy CEIDG-RB (załącznik do CEIDG-1) oraz ZBA.

Uwaga! Niektóre banki do założenia rachunku bankowego wymagają pieczątki firmowej. Powinna zawierać nazwę firmy, imię i nazwisko przedsiębiorcy, adres firmy, telefon, faks, REGON oraz NIP.

Urząd skarbowy

Potrzebny nam będzie także NIP. Musimy też wybrać formę opodatkowania naszego przedsiębiorstwa oraz dokonać rejestracji firmy jako podatnika VAT. W tym celu musimy udać się do  urzędu skarbowego.

Główny Urząd Statystyczny

W Głównym Urzędzie Statystycznym uzyskamy REGON. Firmy, które nie są przedsiębiorstwami jawnymi, otrzymają numer REGON drogą pocztową w ciągu miesiąca od złożenia wniosku CEIDG-1.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Przedsiębiorca oraz jego pracownicy musza być zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek. Osobom, które po raz pierwszy zakładają firmę, przysługują ulgi w płaceniu składek ZUS.

Państwowa Inspekcja Pracy i sanepid

Osoby, które planują zatrudniać pracowników, muszą udać się do siedziby Państwowej Inspekcji Pracy oraz sanepidu.

Koncesie i zezwolenia

Koncesja to akt administracyjny upoważniający przedsiębiorcę do prowadzenia działalności, która ma szczególne znaczenie dla interesu publicznego, bezpieczeństwa państwa oraz obywateli. Formą przypomina pozwolenia.

Uwaga! Koncesje udzielną są na okres od 5 do 50 lat.

Czy Waszym zdaniem zakładanie własnej działalności to trudny proces?

Zobacz również

1 Komentarz

 • Reply Kacper Czerwiec 23, 2015 at 12:22 pm

  Założenie firmy jednoosobowej np. w Niemczech trwa ok. 1 godziny. Wiem bo zakładałem. W ciągu jednego dnia założyłem działalność i już ją prowadziłem… W Polsce tylko kłody pod nogi. Daleko nam jeszcze!

 • Odpowiedz

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Tanie OC? Czym kierują się kierowcy wybierając ubezpieczenie samochodu

  Kierowcy już dawno przestali liczyć na ceny OC. Sprawdź czym się kierują wybierając ubezpieczenie samochodu. OC w praktyce, czyli…

  Zamknij