Własna działaność

Zakładasz firmę? Konto firmowe może okazać się niezbędne

Kwiecień 7, 2015

Rozpoczynając działalność gospodarczą zastanawiamy się nad tym jakie konto firmowe wybrać. Przeglądając oferty poszczególnych banków nawet nie przejdzie nam przez myśl nawet to, że nie musimy mieć konta firmowego.

W przypadku początkujących małych firm, a nawet i średnich przedsiębiorstw wystarczy własne konto osobiste.

Uwaga! Konto firmowe jest potrzebne w przypadku przelewów jednorazowych przekraczających 15 tysięcy euro (w więc ok 63 tysięcy zł).

Ustawowy wymóg?

Wymóg założenia osobnego rachunku dla firmy nakłada na przedsiębiorców ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, gdzie w art. 22 wyraźnie określono, że wartość transakcji musi przekroczyć wspomnianą powyżej kwotę a drugą stroną transakcji jest również przedsiębiorca. Przy czym ustawa ordynacji podatkowej ustala, w art. 61, że jeśli prowadzimy podatkową księgę przychodów i rozchodów to formą rozliczeń podatkowych działalności musi być polecenie przelewu.

Konto firmowe, czym się różni od zwykłego

Tak naprawdę różnic nie ma wiele. Konta firmowe są jednak droższe od zwykłych rachunków osobistych. Banki lubią pobierać prowizję od przelewów do ZUS i US. Samo prowadzenie konta kosztuje nawet kilkanaście złotych co w skali roku da już pokaźną kwotę. Rachunki osobiste z kolei są przeważnie darmowe, zwłaszcza te internetowe, które w dzisiejszych czasach całkowicie wystarczą małym przedsiębiorcom.

Uwaga! W regulaminach niektórych banków jest wyraźnie zaznaczone, że rachunek osobisty nie może być rachunkiem formowym. Przeczytajmy więc dokładnie umowę.

Ile zapłacimy z konto firmowe?

Przedsiębiorca najczęściej będzie rozliczał się z ZUS-em. Są banki, które pobierają sowite prowizje od przedsiębiorców, począwszy od prowadzenia konta, na przelewach internetowych kończąc. Są jednak też takie rachunki, które pozwalają większość z tych operacji wykonać całkowicie bezpłatnie. Należy więc porównać poszczególne oferty kont firmowych.

Konto firmowe jednak obowiązkowe?

Niestety. Ustaliliśmy już, że rachunki osobiste są znacznie tańsze od kont firmowych, a prawo i ordynacja podatkowe pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej z konta osobistego. Nie pozwalają na to jednak banki, które mają w regulaminie odpowiednie przepisy. Kiedy bank spostrzeże si, że prowadzimy działalność z konta osobistego, może rozwiązać z nami umowę i zamknąć konto.

Uwaga! Opłaty za rachunek możemy wpisać w koszty prowadzenia działalności. Jednak przy niedużej firmie, która liczy każdą złotówkę, może się okazać, że i tak będą bardzo wysokie.

Co w takim razie zrobić? Odpowiedź jest prosta. Poszukać banku, który oferuje najtańsze konto firmowe. Bo o ile teoretycznie możemy prowadzić firmę z rachunku osobistego, tak już w praktyce bywa różnie. Warto tutaj skorzystać z popularnych porównywarek kont bankowych.

Sprawdź ofertę kont firmowych

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy zwrot podatku? Data złożenia deklaracji PIT ma na to duży wpływ

Choć termin rozliczenia deklaracji PIT mija dopiero z końcem kwietnia, to już dziś warto mieć komplet PIT-ów od pracodawcy…

Zamknij