Bezpieczeństwo

Zabezpiecz swoje konto bankowe. Sprawdź jak atakują internetowi złodzieje

Kwiecień 2, 2015

Zabezpiecz się! Znaczna większość osób, korzystających z systemów bankowości internetowej uważa, że nie są jednymi z tych, którzy daliby się nabrać na działania cyberprzestępców. Jednak ten „interes” nadal funkcjonuje, a nawet więcej – z każdym dniem się rozrasta. Aby zabezpieczyć się przed atakiem złodziei wystarczy spełnić kilka warunków.

Zdrowy rozsądek

Najważniejsze to zapamiętać, że pracownicy banku, w którym mamy otwarty rachunek, nigdy, pod żadnym pretekstem i bez względu na okoliczności nie poproszą nas o podanie swoich danych potrzebnych do logowania na internetowe konto bankowe! Jeśli otrzymamy taką „prośbę” przez e-mail, sms czy nawet telefon powinniśmy ją albo zignorować albo profilaktyczne skontaktować się z naszym bankiem.

Fałszywe e-maile i strony internetowe banków. Zwracajmy uwagę na https

Najczęstszym sposobem wyłudzenia naszych danych logowania przez cyperzłodzei jest wysyłanie e-maila na naszą pocztę. Najpierw przestępcy przygotowują kopię strony banku, umieszczają ją w internecie, później przy pomocy wykupionej bazy danych wysyłają e-maile z dość wiarygodnie brzmiącą treścią do wszystkich użytkowników. Najczęściej proszą w niej o pilnie zalogowanie się w celu np. aktualizacji danych kontaktowych i podają od razu link do fałszywej strony. Link nie posiada https:// (protokół, który ostrzega przed możliwością „skopiowania” wpisywanych przez nad danych, ogranicza dostęp osobom trzecim). Gdy jednak z nierozwagi klikniemy w taki link i zalogujemy się, złodzieje automatycznie stają się właścicielami naszych danych logowania. Na szczęście w większości banków, by wykonać jakiekolwiek operacje na koncie internetowym potrzebny jest jeszcze kod sms lub token. Jednak nadal jest to niebezpieczne i w przypadku, gdy z gapiostwa lub przez pomyłkę zalogowaliśmy się na takiej fałszywej stronie powinniśmy od razu zmienić hasło dostępu! Pamiętaj –jeśli otrzymasz e-mail z banku zamiast klikać w przesłany link wpisz adres www ręcznie lub w wyszukiwarce – dzięki temu zawsze znajdziesz się na bezpieczniej stronie z protokołem HTTPS!

Wirusy, aplikacje śledzące, fałszywe programy

Wirusy wysyłane e-mailem są tak stare, jak stary jest internet. Cyberprzestępcy wysyłają e-mail z wiarygodną treścią od naszego banku (np. miesięczny wyciąg z konta) w załącznikach zamiast plików doc, pdf lub html umieszczony jest plik spakowany rarem lub zipem. Po jego wypakowaniu „uwolniony” zostaje wirus. Szkodnik w większości nie zostaje wykryty, ponieważ nie manipuluje plikami na naszym komputerze. Stworzony jest do tego, by czekać, aż będziemy wykonywali przelew i w chwili, gdy wklejamy go (lub nawet wpisujemy ręcznie!) podmienia nr konta bankowego, do którego chcieliśmy wysłać pieniądze na nr konta złodziei. Trwa to ułamek sekundy i większość z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że coś zostało zmienione.

Wchodząc na strony z małą wiarygodnością możemy być prawie pewni, że na naszym komputerze zostanie nam po nich jakaś pamiątka. Jednym z najgroźniejszych „wirusów-aplikacji” są te, które śledzą nasze działania na komputerze, a w szczególności zapamiętują to, co wpisujemy za pomocą klawiatury lub co kopiujemy (np. hasło lub login z innego pliku).

Pamiętajmy więc o tym, by mieć na komputerze lub innym urządzeniu, z którego korzystamy z systemu bankowego zawsze aktualny program antywirusowy! Zabezpiecz swoje dane i swoje pieniądze!

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wspólne konto? Zobacz z kim możesz dzielić swój rachunek

Wspólne konto? Coraz częściej decydujemy się na otwieranie wspólnych kont bankowych. Przeważnie dzielimy się rachunkiem z osobami z rodziny.…

Zamknij