Oszczędzanie

Wysokość emerytury. Jak wysokie będą nasze świadczenia?

Kwiecień 6, 2015

Temat emerytur i ich wysokości budzi sporo kontrowersji. Już teraz świadczenia otrzymywane od ZUSu nie są satysfakcjonujące, a podejrzewa się, że pokolenie aktualnie pracujące, żeby prowadzić na starość godne życia już powinno odkładać przynajmniej 10% rocznego dochodu na ten cel. Ustawodawca, by uspokoić nastroje społeczne, zmienia system naliczania podwyżek.

Dla kogo podwyżki

Podwyżki w świadczeniach emerytalno-rentowych obowiązują wszystkich tych, którzy są uprawnieni do emerytur i rent z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Waloryzacja dotyczy też wysokości emerytur byłych żołnierzy zawodowych, prokuratorów sędziów i funkcjonariuszy służb mundurowych.

Jednorazowa podwyżka kwotowo-procentowa

Każdego roku 1 marca rząd ustala podwyżkę świadczeń emerytalnych i rentowych. W tym roku zdecydowano się zmienić system naliczania podwyżek. Jednorazowa podwyżka będzie tym większa im świadczenie niższe lub wcześniej przyznane. Podwyżka ta wynosi obecnie 0,68% od całkowitego świadczenia (jednak nie może to być mniej niż 36 zł) i jest ona najniższą zanotowaną w historii! Pracownicy ZUS tłumaczą, że i tak należy uznać tę waloryzację za korzystną, ponieważ gdyby zastosowano tylko jedną składową (np. podwyżkę procentową) Ci najubożsi zyskaliby tylko ok. 5 zł do emerytury.

 Jak wyglądają najniższe emerytury i renty w 2015

  • Renta (częściowa niezdolność do pracy) – 675,13 zł,
  • Renta (częściowa niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem lub chorobą z tytułu wykonywanej pracy) – 810,16 zł,
  • Emerytury, renta rodzinna, renta (całkowita niezdolność do pracy) – 880,45 zł,
  • Renta (całkowita niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem lub chorobą z tytułu wykonywanej pracy) – 1056,54 zł.

Co z dodatkowymi świadczeniami

Podwyżki pozostałych świadczeń są obliczane na innych zasadach. Są one proporcjonalne w stosunku do tego, w jakiej wysokości jest świadczenie a jaka jest minimalna emerytura. Dodatki w 2015 roku sięgają więc od 31,23 zł (dodatek kompensacyjny) do 739,58 zł (dodatek dla cywilnej osoby niewidomej, która straciła wzrok przez działania wojenne).

Indywidualne Konto Emerytalne najlepszym rozwiązaniem?

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) oferowane są w funduszach inwestycyjnych oraz bankach. Instytucje te proponują różne programy oszczędzania (od bezpiecznych po bardziej ryzykowne). Posiadaczem konta może być kto skończył 16 lat. Jednak wpłat może dokonywać wciągu dwóch najbliższych lat wyłącznie z wypłat z umowy o pracę (kuriozum – przyp. red.). Po ukończeniu 18 lat, wpłat można dokonywać z tytułu każdej umowy.

Sprawdź popularne oferty emerytur indywidualnych

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kredyt studencki może być inwestycją. Zobacz jak go zaciągnąć i jak na nim zarobić

Jedną z głównych zalet kredytu studenckiego jest bardzo niskie oprocentowanie. Dodatkową zaletą jest także długotrwały okres spłaty. Te pieniądze…

Zamknij