Kredyty i Pożyczki

Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank. Czy bank może zerwać umowę?

Marzec 20, 2015

Bank może wypowiedzieć kredytobiorcy umowę. Kiedy nam to grozi i co to dla nas oznacza?

Umowę kredytową z bakiem podpisać musimy zawsze. To w niej powinny być jasno stwierdzone warunki, w których bank może zerwać z nami kontrakt. Dotyczy to zarówno kredytów konsumenckich, jak i hipotecznych. Poniżej przedstawiamy w punktach różne przyczyny wypowiedzenia.

Przyczyny wypowiedzenia kontraktu kredytowego:

  • Nieuregulowanie terminowo kolejnych rat kredytu – bank nie zrywa umowy od razu. Trudno też mówić tutaj o konkretnym przykładzie, bowiem każdy bank ma inną tolerancję wobec swoich klientów. Należy jednak pamiętać, że bankom, jak i nam, nie zależy na zerwaniu umowy. Bank najpierw będzie próbował się z nami porozumieć. Jeśli któraś z klei próba nawiązania kontaktu nie przyniesie rezultatu, wtedy bank zrywa umowę.
  • Wprowadzenie w błąd – podstawą do unieważnienia umowy jest podanie na wstępie nieprawdziwych danych, lub informacji o naszych zarobkach.
  • Obciążenie zdolności kredytowej – w przypadku, kiedy kredytobiorca traci pracę, lub też znacząco pogarsza się jego sytuacja finansowa, bank również może wysiedzieć umowę kredytową. Najprawdopodobniej najpierw jednak zażąda dodatkowego zabezpieczenia.
  • Spadek ceny zabezpieczeń – podstawą do wypowiedzenia umowy może być też spadek zabezpieczenia kredytu, np. nieruchomości.
  • Niezgodne z umową wykorzystanie kredytów – bank dokładnie sprawdza wykorzystanie naszych środków. Może zerwać umowę kiedy na przykład zamiast na ustalony remont, pieniądze z kredytu wydaliśmy na wakacje.

Co wypowiedzenie umowy znaczy dla nas?

Kredytobiorca zostaje zobowiązany do zwrócenia całej kwoty kredytu w ciągu 30 dni. Natomiast w przypadku kredytów konsumenckich, okres ten wynosi najczęściej dwa miesiące.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pierwsze konto osobiste. Radzimy jak wybrać pierwsze konto bankowe

Pierwsze konto osobiste zakładamy przeważnie przy okazji rozpoczęcia swojej pierwszej pracy. Banki starają się z całych sił przyciągnąć nowych…

Zamknij