Banki i konta

Wspólne konto? Zobacz z kim możesz dzielić swój rachunek

Kwiecień 1, 2015

Wspólne konto? Coraz częściej decydujemy się na otwieranie wspólnych kont bankowych. Przeważnie dzielimy się rachunkiem z osobami z rodziny. Nie ma jednak takiego wymogu prawnego i współwłaścicielem konta może być każdy, kogo do tego uprawnimy.

Pełne zaufanie

Najczęściej na opcję posiadania wspólnego konta decydują się małżeństwa lub osoby, które razem prowadzą jedno gospodarstwo domowe. Takie rozwiązanie bardzo pomaga w prowadzeniu rodzinnych finansów – dzięki temu wiemy dokładnie na co, kiedy i ile pieniędzy zostaje wydane. Swój rachunek można również udostępnić dziecku, ciotce, a nawet przyjaciółce. Jedynymi ograniczeniami przy wyborze współwłaściciela jest jego wiek (musi mieć co najmniej 13 lat), swoboda obywatelska (nie może być ubezwłasnowolniony) i status dewizowy (musi być taki sam jak nasz). Dając innej osobie pozwolenie do wspólnego korzystania z rachunku należy mieć na uwadze to, że od tego momentu będzie ona miała pełny lub ograniczony (tylko w kwestii zaciągnięcia kredytu) dostęp do naszych finansów. Zaufanie jest tutaj podstawą, jeśli mamy co do takiej osoby nawet najmniejsze wątpliwości nie decydujmy się na wspólny rachunek bankowy.

Współwłaściciel a pełnomocnictwo

Udzielenie pełnomocnictwa może być lepszym rozwiązaniem niż utworzenie kogoś współwłaścicielem. Najważniejszą różnicą jest to, że pełnomocnictwo można anulować w dowolnym czasie. Takie rozwiązanie wymaga jedynie zgody obojga zainteresowanych i zmiany umowy na konto indywidualne. Nie ma również wymogu zachowania zgodności statusu dewizowego. W przypadku śmierci posiadacza rachunku pełnomocnictwo automatycznie wygasa, natomiast jeśli ustanowiliśmy kogoś współwłaścicielem będzie on nadal posiadał takie same prawa i przywileje jak wtedy, gdy został uprawniony do korzystania z naszych pieniędzy. Jest to szczególnie uciążliwie w sprawach spadkowych i roszczeniach innych członków rodziny zmarłego. Część ze środku zgromadzonych na koncie może być zablokowana, jeśli sąd postanowi (na podstawie testamentu lub innych aktów prawnych) o zabezpieczeniu wypłat z danego konta.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przelew SEPA. Płatności zagraniczne prostsze i tańsze niż myślisz

SEPA. Sprawdź najprostsze metody przelewów zagranicznych. Zdziwisz się jakie to proste. Polecenia wypłaty Od 1 sierpnia ubiegłego roku w…

Zamknij