Banki i konta

Wspólne konto po ślubie? Praktyczne rady jak je wybrać

Kwiecień 14, 2015

Konto wspólne czy oddzielne? To pytanie zada sobie każdy z nas po ślubie. Sprawdźmy na co trzeba zawracać uwagę przy wyborze konta dla małżeństw. Przedstawiamy też kilka praktycznych wskazówek.

Kontrola wydatków

W małżeństwie bywa różnie. Jedna połówka lubi wydawać, kiedy druga może chcieć oszczędzać. Tutaj musimy znaleźć nic porozumienia. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza jest kontrola wydatków. Niech przynajmniej jedna osoba sprawdza bieżące wydatki i pilnuje opłat.

Wygoda

Wspólne konto dla osób po ślubie to znaczna wygoda. Zarówno jedna jak i druga strona ma dostęp do wspólnych pieniędzy. Mając wspólne konto łatwiej jest również zarządzać pieniędzmi. Pensja wpływa na jedno konto, nadwyżki można rozdysponować jednorazowo bez tworzenia nadmiernych zapasów na podstawowym koncie (ROR do codziennych wydatków).

Koszty i oszczędności

Posiadanie dwóch kont wiąże się z podwójnymi opłatami. Mając jedno wspólne, minimalizujemy opłaty, które wiążą się z prowadzeniem rachunku. Nawet jeśli rachunki ROR są bezpłatne, to posiadanie oddzielnych głównych kart kredytowych może być już kosztowne.

Premie

Banki prześcigają się w oferowaniu programów premiowych wynagradzających nas za to, że aktywnie korzystamy z ich usług. Małżeństwo daje nam możliwość podwojenia korzyści. Oddzielne rachunki dla żony i dla męża mogą dać dodatkowe kilkaset złotych rocznie.

Podsumowując, podstawa udanego związku to zaufanie. Jednym z dowodów takiego zaufania dla osób będących po ślubie jest wspólne konto. Posiadając je można sporo zaoszczędzić.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Koniec z lichwiarzami i oszustami. Rząd wypowiada im wojnę

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz 5 milionów złotych. To ma pomoc w walce z oszustami. 5…

Zamknij