Banki i konta

Wspólne konto bankowe dla małżeństw, lepiej razem czy osobno?

Marzec 28, 2015

Zdecydowaliśmy się na wspólne życie, dom i plany. Czy zatem powinniśmy połączyć nasze oszczędności i konta bankowe? Jedno konto pozwala łatwiej zapanować nad chaosem rodzinnych wydatków a jego założenie może być wyjątkowo proste.

Zakładanie konta wspólnego

Cała procedura zakładania konta małżeńskiego jest identyczna jak w przypadku konta osobistego. W celu założenia konta małżeńskiego należy udać się do placówki banku, zadzwonić na infolinię lub wypełnić wniosek przez internet. Z tą różnicą, że będziemy potrzebować dwóch dowodów tożsamości. Nie musimy też wcale otwierać całkiem nowego konta – wystarczy, że jeden z małżonków upoważni drugiego do korzystania z rachunku na zasadzie pełnomocnictwa. Taki zabieg również trwa chwilę i potrzebny jest tylko dokument upoważniający z podpisem posiadacza konta. W przypadku nowego konta oboje małżonków ma takie same prawa w korzystaniu z konta, traktuje się je jak własne (np. nie można ograniczyć drugiej osobie kwoty wypłat lub wpłat). Jeśli dajemy współmałżonkowi dostęp na zasadach pełnomocnictwa możemy określić, czy jest ono pełne czy też częściowe (w tym przypadku będziemy mogli nałożyć na drugą osobę pewne ograniczenia).

Korzyści wspólnego konta

Wspólne konto niesie z sobą wiele korzyści. Prowadzenie jednego konta jest tańsze niż kilku osobnych. Więcej transakcji i operacji będzie się odbywać na jednym rachunku a tym samym np. korzystanie z karty będzie darmowe lub dostaniemy większe profity związane z zaciągnięciem kredytu. Nasza historia kredytowa – jako małżeństwo, będzie prezentować się lepiej dzięki wpływom z dwóch różnych źródeł. Warto jeszcze pamiętać o tym, że jedno konto daje nam większą kontrolę nad domowym budżetem – łatwiej zauważyć na co i kiedy wydajmy pieniądze.

Osobne konta

A może jednak osobne konta? Takie rozwiązanie również ma wiele korzyści a wybór tego, czy łączyć konta czy jednak mieć indywidualne małżonkowie powinni przedyskutować sami i nie sugerować się opiniami innych. Wszystko zależy od tego, jakimi jesteśmy ludźmi i jakie mamy potrzeby. Warto pokreślić, że przy wspólnym koncie ponosimy pełną odpowiedzialność za wszystkie operacje finansowe jakich dokonuje nasz partner, nawet jeśli jest to np. zaciągnięcie kredytu. Osoby, które nie chcą tracić swojej niezależności finansowej powinny pomyśleć o rozwiązaniu 2+1, czyli każdy z małżonków posiada swoje indywidualne konto a trzecie jest ich wspólne. Mogą tam przelewać pieniądze np. na zlecenia stałe związane z rachunkami lub na coś przyjemniejszego – wakacje czy samochód.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zakładanie konta przez internet. Jest to proste i wygodne

Większość banków daje nam możliwość założenia konta osobistego przez internet. Jest to wygodne, tanie i szybkie. Zakładanie konta przez…

Zamknij