Internet

WP czy Onet – który portal jest bardziej popularny

Lipiec 19, 2015

Portale takie jak Onet i Wirtualna Polska są bardzo popularne. WP może poszczycić się 6 mln odwiedzin, a 0net 7.5 mln odwiedzin dziennie. Tylko, który portal jest lepszy?

Onet

Onet to jedno z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowane przez Ringier Axel Springer Polska (75% udziałów). Poprzedni właściciel, Grupa TVN, posiada 25% udziałów.

Jak to się zaczęło? Ryszard Garnczarski został zaproszony do współpracy z firmą Optimus S.A. w roku 1995 jako wiceszef oddziału krakowskiego. Dział krakowski miał zająć się telekomunikacją i wystąpić w przetargu o koncesję na GSM (w którym wystartowały Era i Plus). Jednakże z tej działalności zrezygnowano. Roman Kluska (założyciel Optimus S.A.) na początku 1996 roku spotkał się z Billem Gatesem. Podczas tej rozmowy Roman Kluska został przekonany, że internet jest przyszłością i postanowił w to zainwestować. Realnie spółka zaczęła działać trzy miesiące przed uruchomieniem serwisu Optimus Net.

Strona została uruchomiona 2 czerwca 1996 roku. Portal początkowo nosił nazwę OptimusNet, jednakże wtedy trudno nazywać go było portalem, był raczej katalogiem stron www. Głównym celem było katalogowanie polskich stron internetowych. Domena Onet.pl pojawiła się z inicjatywy administratora Zbigniewa Zycha (obecnie TVN) jako skrót domeny OptimusNet w 1997, w tym samym roku portal zaczął nabierać charakteru informacyjnego.

WP

Wirtualna Polska (WP) to pierwszy polski portal internetowy. To też interaktywna platforma komunikacji, informacji, e-commerce oraz e-biznes.

WP został założony w 1995 roku. Obecnie działa jako jeden z pięciu największych polskich portali internetowych. Stworzyli go na Politechnice Gdańskiej Leszek Bogdanowicz, Marek Borzestowski i Jacek Kawalec, którzy poznali się za pośrednictwem internetu. Początkowe forum pomysłów przerodziło się – już w marcu 1995 r. – w serwis, działający pod nazwą Wirtualna Polska. Od października nad rozwojem portalu czuwało Centrum Nowych Technologii, firma zajmująca się ewolucją, promocją i zastosowaniem najnowszych technologii w WP. Początkowo dostępny był pod adresem www.wp.cnt.pl (CNT = Centrum Nowych Technologii). W 1998 roku został przeniesiony na adres www.wp.pl, który do dzisiaj pozostaje aktualny.

Funkcjonując pierwotnie jako Katalog Stron WWW, Wirtualna Polska w krótkim czasie przeobraziła się w portal internetowy oferujący szereg usług oraz kompleksowych serwisów, stała się platformą, którą dziś odwiedza ponad 6 mln osób dziennie.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Oponeo pl, czy da się kupić opony taniej niż u wulkanizatora?

Oponeo pl sprzedaje opony i felgi od 2001 roku. Portal był jednym z pierwszych sklepów internetowych w Polsce z…

Zamknij