Oszczędzanie, Porady

Większość z nas nie potrafi oszczędzać. Co nam w tym przeszkadza?

Marzec 13, 2015

Co nam przeszkadza oszczędzać? Zdaniem ekspertów finansowych to wcale nie niskie zarobki przeszkadzają nam w oszczędzaniu. Co w takim razie sprawia największą trudność? Chęć posiadania i szybkiego wzbogacenia się.

Każdy z nas marzy o szybkim zarobku. Nie potrafimy jednak przy tym myśleć perspektywicznie, a przez to również nie wiemy jak oszczędzać. Kiedy spytamy większość Polaków, czy chciałaby dostać 100 złotych już dziś, czy poczekać dwa miesiące i dostać 200 zł, większość odpowiedziałaby, że chce pieniądze od ręki. Korzystają na tym banki, a my… tracimy… i to nie mało.

Psychologowie nazywają takie zachowanie zjawiskiem dyskontowania hiperbolicznego. Co kryje się pod tym enigmatycznym hasłem? Postarajmy się to wyjaśnić na kolejnym przykładzie. Kiedy ktoś postawi nas przed wyborem otrzymania pewnej kwoty w gotówce już teraz, lub obieca, że otrzymamy trzykrotnie razy wyższą sumę pieniędzy za dwa lata, niemal zawsze wybierzemy pierwszą z opcji. Jest to udowodnione naukowo na podstawie badań ankietowych, które zostały przeprowadzone przez Instytut Psychologiczny w Warszawie. Zadajemy sobie wtedy serie pytań: a co jeśli za dwa lata nie otrzymam żadnych pieniędzy? Czy tak długie czekanie mi się opłaci? Ten trzyletni kres czekania zaczynamy traktować jako karę i przestajemy patrzeć na nagrodę, która w tym przypadku są pomnożone pieniądze.

Jak więc prawidłowo oszczędzać? Oczywiście nie rozwiążemy w tym miejscu wszystkich problemów, chcielibyśmy zwrócić jednak uwagę na ten jeden aspekt. Pierwszym krokiem do oszczędzania będzie zdanie sobie sprawy z tego, że szybki zarobek to tak naprawdę duża strata. Może w przyszłości lepiej będzie otworzyć lokatę całoroczną, oprocentowaną na 5 proc., a nie lokatę trzymiesięczną na 7 proc.? Zysk na pewno będzie większy.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Telefon zamiast karty płatniczej? Pamiętaj o bezpieczeństwie

Wielu z nas korzysta już z telefonu jako karty płatniczej. Dzięki niemu zapłacimy za zakupy, wypłacimy gotówkę w bankomacie,…

Zamknij