Porady

Weksel in blanco. Co to jest i czy jest bezpieczne?

Marzec 19, 2015

Weksel to jedna z form umowy finansowej. Może służyć jako polecenie zapłaty, a nawet jako dokument udzielenia pożyczki. Może być to niepozorny kawałek papieru. Jeżeli nie mamy doświadczenia z tego typu dokumentami, musimy być bardzo ostrożni. Radzimy jak postępować z wekslami in blanco.

Co to jest weksel in blanco?

Jest to dekrement, który wystawia nam najczęściej druga strona transakcji, chcąc mieć pewność, że dotrzymamy zobowiązania. Jest to innymi słowami dokument bez podpisu. Bywa zabezpieczeniem kredytu lesingu, poręczania, lub nawet wypożyczonego sprzętu. Weksle in blanco są uzupełniane w specjalnych okolicznościach, kiedy np. nie uda nam się dotrzymać danego zobowiązania.

Na co uważać

Weksel in blanco, jak sama nazwa wskazuje jest dokumentem podpisywanym w ciemno. Oznacza to,  że nie ma na nim jasno określonych warunków. Te warunki są dopisywane w momencie kiedy nasze działania doprowadza do zmiany w umowie.

Należy jednak pamiętać, że może być to dla nas bardzo niekorzystne i niebezpieczne. Nasz podpis to poważne zobowiązanie i raz złożony, nie podlega cofnięciu. Oznacza to, że nie możemy zmienić tego co zostanie dopisane na wekslu, nawet to co zostało dodane bez naszej wiedzy. Podpis złożony ciemno oznacza, że zgadzamy się na wszelkie zasady i warunki.

Warto również uważać na to, aby weksel miał odpowiednią adnotację, która mówi, że nie może on zostać przeniesiony na inną firmę. Dzięki temu, po spełnieniu wszystkich warunków powinniśmy odzyskać weksel (oraz upewnić się, że zostanie zniszczony), aby nie wpadł w niepowołane ręce.

Zobacz również

2 komentarze

 • Reply Kamil Marzec 28, 2015 at 2:21 pm

  Zastanawiam się, czy z tymi wekslami to w ogóle warto się ” bawić”. Ryzyko jednak jest bardzo duże i nigdy nie wiadomo, co się stanie…chyba jednak zawsze lepiej poszukać innych rozwiązań, bezpieczniejszych przede wszystkim.

 • Reply radek Kwiecień 9, 2015 at 2:28 pm

  prosze o kontakt

 • Odpowiedz

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Kredyt studencki, czyli co zyskujesz będąc na studiach

  Kredyt studencki jest dobrym rozwiązaniem dla każdego żaka, który boryka się z problemami finansowymi. Pieniądze z takiego kredytu można…

  Zamknij