Temat dnia

W tym roku Tesco nie ma powodu do zadowolenia. Odnotowuje rekordowe straty

Kwiecień 25, 2015

Tesco, jedna z największych sieci hipermarketów w Polsce  ogłosił najgorszy roczny wynik w historii. Straty ogólne hipermarketu wynoszą za rok 2014 aż 6,4 mld funtów.

Rok rozliczeniowy Tesco zakończyło w lutym. 6,4 mld funtów strat dla Tesco to spory cios. W poprzednim roku hipermarket zanotował 2,26 mld funtów zysku brutto przed opodatkowaniem. Jest to największa strata poniesiona przez brytyjskiego detalistę w całej jego historii.

Skąd te straty?  4,7 mld funtów strat było wynikiem spadku wartości nieruchomości firmy w Wielkiej Brytanii. Aż 43 sklepy sieci zostały na początku marca zamknięte. Drastycznie spadł również zysk ze sprzedaży. Szacuje się, że o aż 60 proc. Eksperci do porównania wzięli rok 2013, wtedy Tesco miało 3,3 mld funtów zysku.

Szef Tesco Dave Lewis przyznał, że to była bardzo trudny rok dla firmy, a złe wyniki finansowe Tesco odzwierciedlają pogorszenie się sytuacji na rynku i spadek konkurencyjność brytyjskiego hipermarketu w ostatnich latach.

– Staramy się narysować linię oddzielającą przeszłość i zaczynamy widzieć już pozytywne sygnały – podkreślił Dave Lewis. W Wielkiej Brytanii nie tylko Tesco przeżywa kryzys. Warto tutaj przytoczyć jeszcze spadające ceny paliw, które w tym roku spadły o 3,6 procent.

 Analityk z BBC porównuje słabe wyniki Tesco ze spadającą sprzedażą w Wielkiej Brytanii w ogóle. Z wyłączeniem paliw spadła ona w ostatnim roku o 3,6 proc.

Źródło: BBC

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zamknąć konto w banku? Nie zawsze jest to takie łatwe

Jak zamknąć konto w banku? Nie wnikamy w powody zamknięcia kont, mogą być najróżniejsze… od znalezienia lepszej oferty po…

Zamknij