Praca i ZUS

Urlop macierzyński. Ile trwa urlop macierzyński?

Marzec 20, 2015

Urlop macierzyński jest płatną przerwą w pracy, która jest spowodowana urodzeniem dziecka. Liczy się od dnia porodu. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Pogodzenie wychowywania dziecka z pracą na etacie jest niemal niemożliwe. Właśnie po to powstał urlop macierzyński. Kobieta podczas jego trwania zachowuje wszystkie prawa kobiety pracującej i ma czas na wychowanie potomstwa.

Komu przysługuje urlop macierzyński?

Macierzyński urlop przysługuje każdej kobiecie, która w dniu porodu była zatrudniona na czas nieokreślony z tytułu umowy o prace. W takim przypadku kobieta ma prawo do zasiłku oraz urlopu. W szczególnej sytuacji jest kobieta, której umowa o pracę na czas określony zostaje z powodu ciąży przedłużona do dnia porodu. Wtedy urlop jej nie przysługuje, ponieważ z dniem porodu przestaje ona być pracownikiem, ale przysługuje zasiłek macierzyński. Pojęcia urlopu i zasiłku macierzyńskiego często są mylone, a to dwie różne rzeczy: urlop to przerwa w pracy, a zasiłek – świadczenie pieniężne.

Prawo do urlopu przysługuje też matce, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko w wieku do 7. roku życia (w szczególnych sytuacjach – do 10. roku życia) – w wymiarze 20 tygodni.

Kto nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego?

Kobiety bezrobotne, te, którym skończyła się umowa z pracodawcą przed porodem oraz studentki nie mają prawa do urlopu macierzyńskiego.

Ile trwa urlop macierzyński?

  • 18 tygodni przy pierwszym porodzie.
  • 20 tygodni przy każdym następnym porodzie.
  • 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
  • 8 tygodni – gdy dziecko urodzi się martwe lub umrze przed upływem 8. tygodnia życia, w przypadku śmierci dziecka urlop zawsze przysługuje jeszcze przez 7 dni od dnia zgonu.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Polecenie zapłaty w banku. Czy warto korzystać z tej formy płatności?

Czym jest polecenie zapłaty i czy przynosi korzyści? Na wstępie należy dodać, że ta forma na pewno pomoże zapominalskim,…

Zamknij