Kredyty i Pożyczki, Porady

Ubezpieczenie kredytu. Czy ubezpieczenie jest nam potrzebne?

Marzec 20, 2015

Ubezpieczenie kredytu kojarzy się nam głównie z dodatkowymi miesięcznymi kosztami. Sprawdźmy co można zyskać ubezpieczając nasz kredyt.

Ubezpieczenie kredytu jest możliwe w każdym banku. Czasami jest ono nam oferowane dobrowolnie, innym razem jest obowiązkowe. Sprawdźmy więc co tracimy, a co zyskujemy na tej formie.

Kiedy ubezpieczenie jest potrzebne

Trudno przewidzieć kiedy znajdziemy się w trudnej sytuacji finansowej. Dziś możemy mieć stałą, dobrze płatną pracę, jutro sytuacja może się jednak diametralnie zmienić. I właśnie wtedy przydaje się ubezpieczenie kredytu. Zanim jednak podejmiemy się ubezpieczenia, przenalizujmy kilka faktów.

Czym jest ubezpieczenie kredytu

Dla banku jest pewna forma zabezpieczenia. Bank również chce się zabezpieczyć na pewne okoliczności, na przykład śmierć czy chorobę kredytobiorcy, lub też pogorszenie się jego stanu majątkowego. Zazwyczaj dostaniemy właśnie dwie propozycje, albo ubezpieczymy kredyt dobrowolnie, albo znajdziemy osobę, która poręczy za nas swoim majątkiem. Zastanówmy się co będzie dla nas najlepszą opcją. Dodatkowa składka ubezpieczeniowa, czy namówienie osoby trzeciej do poręczenia za nasze zobowiązania.

Czy ubezpieczenie jest potrzebne

Dodatkowego zabezpieczenia nigdy za wiele. W końcu w życiu może wydarzyć się bardzo wiele. Musimy jednak pamiętać, że ubezpieczenie dodatkowo zwiększy nasze koszty kredytowe.

Uwaga! Chcąc jednocześnie ubezpieczyć kredyt i nie płacić dodatkowych składek, sprawdźmy, czy nasz bank akceptuje polisy na życie jako środek zabezpieczający.

Ubezpieczenia z reguły są płatne z góry za cały okres. Jeżeli klient korzystający z ubezpieczenia spłaci swoje zobowiązanie wcześniej, ma prawo do ubiegania się o zwrot pieniędzy z opłaconych wcześniej składek za niewykorzystany okres ubezpieczeniowy. A jeśli już znaleźliśmy się w ciężkiej sytuacji, pamiętajmy o tym, że opłacaliśmy ubezpieczenie. To nam może znacznie pomóc przy spłatach.

Zobacz również

1 Komentarz

 • Reply Lena209 Marzec 28, 2015 at 2:18 pm

  Oczywiście, że warto ubezpieczyć kredyt. Przekonałam się o tym na własnej skórze, kiedy po miesiącu od zaciągnięcia kredytu straciłam pracę. Bardzo ciekawy artykuł:)

 • Odpowiedz

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  BTE, czyli Bankowy Tytuł Egzekucyjny. Co to jest i czy należy się tego bać?

  Jedną z ostatnich formalności przy zawieraniu z bakiem umowy kredytowej, jest podpisanie BTE, czyli Bankowego Tytuły Egzekucyjnego. Nazwa dokumentu…

  Zamknij