Temat dnia

To już 2 miliony aut! Fabryka opla w Gliwicach ma co świętować  

Kwiecień 14, 2015

Gliwicka fabryka opla działa od 1998 roku. W ubiegłym czwartek z hali montażowej fabryki zjechał 2 milionowy pojazd.

To już 2 miliony. Tyle opli wyprodukowano w Gliwicach od 1998 roku. Autem, które zjechało z taśmy był niebieski kabriolet holden cascada z benzynowym silnikiem 1.6 l o mocy 170 KM. Został wyprodukowany z przeznaczeniem na rynek australijski.

Opel holden cascada to czteroosobowy kabriolet o długości 4,70 m z rozkładanym miękkim dachem. Poza tym modelem gliwicki zakład produkuje też model astra czwartej generacji. W planach ma też rozpoczęcie produkcji astry V, która w normalnym, pełnym trybie ma ruszyć z końcem września lub z początkiem października.

Dyrektor General Motors Manufacturing Poland Andrzej Korpak pod koniec tego roku planuje także wprowadzenie do produkcji buicka cascady, który trafi na rynek Ameryki Północnej. Produkcja holdenów astra i cascada na eksport do Australii i Nowej Zelandii ruszyła w Gliwicach w lutym tego roku jako element zacieśniania współpracy opla z innymi markami General Motors.

O powierzeniu gliwickiemu zakładowi produkcji astry piątej generacji władze koncernu poinformowały w drugiej połowie 2013 r. Inwestycje związane z jej uruchomieniem sięgnęły ok. 130 mln euro. Dotychczasowa powierzchnia zakładu sięgająca pod dachem ok. 14,5 ha zwiększyła się o ok. 10 proc. To m.in. dwa nowe magazyny i rozbudowana tłocznia.

Firma General Motors Poland rozpoczęła działalność produkcyjną w 1994 r., kiedy uruchomiono w Warszawie montaż astry, a 1998 roku również vectry. Warszawska montownia zakończyła działalność w czerwcu 2000, kiedy głównym ośrodkiem produkcyjnym General Motors w Polsce stała się otwarta 31 sierpnia 1998 r. fabryka w Gliwicach. To jeden z najnowocześniejszych zakładów koncernu na świecie. Zajmuje 74 hektary.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wspólne konto po ślubie? Praktyczne rady jak je wybrać

Konto wspólne czy oddzielne? To pytanie zada sobie każdy z nas po ślubie. Sprawdźmy na co trzeba zawracać uwagę…

Zamknij