Bezpieczeństwo, Porady, Technologie

Telefon zamiast karty płatniczej? Pamiętaj o bezpieczeństwie

Marzec 13, 2015

Wielu z nas korzysta już z telefonu jako karty płatniczej. Dzięki niemu zapłacimy za zakupy, wypłacimy gotówkę w bankomacie, kupimy też bilet autobusowy. Możliwości jest bardzo wiele i stale dochodzą nowe. Aby jednak całkowicie zrezygnować z tradycyjnej karty płatniczej, musimy prawidłowo nasz telefon zabezpieczyć.

Telefon możemy zgubić podobne jak portfel. Wystarczy chwila nieuwagi. Wiąże się to z koniecznością kupienia nowego urządzenia oraz wyrobienia duplikatu karty SIM. Może być jednak znacznie gorzej. Zwłaszcza kiedy używamy smartfona właśnie jako karty płatniczej.

Pierwszym i podstawowym krokiem ochronnym powinno być założenie hasła na aplikacje służące do płatności. Dzięki temu, w momencie kiedy uruchamiamy płatności, za każdym razem będziemy musieli wpisać tylko nam znane hasło. Przy ustalania hasła pamiętajmy, aby nie było ono zbyt oczywiste. Zapomnijmy więc o rządzie jedynek, kombinacjach 1234, a nawet datach naszych urodzin. To trzy pierwsze kombinacje, które złodziej wpisze w Twoim telefonie. Oczywiście to nie jedyny sposób ochrony naszego wirtualnego portfela.

Aby dodatkowo zwiększyć nasze bezpieczeństwo, załóżmy podobne hasło na sam telefon. Producenci dali nam wiele prostych dla nas w obsłudze blokad. Możemy odblokować telefon za pomocą hasła, PIN-u, specjalnego rysowanego wzoru, lub wybranego ulubionego zdjęcia. Niektóre telefony uruchamiają się dopiero po przeskanowaniu naszych linii papilarnych, inne skanują nasze rysy twarzy. Warto jest ustawić takie zabezpieczenie po blokadzie ekranu, a nie tylko wyłączeniu telefonu. Będziemy zmuszeni za każdym razem wprowadzać hasło, ale dzięki temu bezpieczeństwo naszych danych, a w tym i pieniędzy wzrasta dwukrotnie.

Jeśli pomimo korzystania z dwóch wymienionych już metod nadal czujesz się zagrożony. Pamiętaj o ustawieniu zdalnej kontroli. Dzięki nie, wysyłając specjalnego SMS-a z dowolnego telefonu na nasz, zamkniemy wszelkie drogi dostępu. Możemy też zdalnie wykasować wszystkie ważne dane. Jeśli robimy kopie zapasowe w chmurze, nie stracimy wiele.

Podsumowując, chroń swój telefon na wiele sposobów. Pamiętaj o hasłach oraz o zdalnym dostępie. Rób kopie zapasowe danych. A w ostateczności, pamiętaj o zablokowaniu konta w placówce, przez internet, lub poprzez kontakt  z infolinią. To jednak powinna być ostateczność.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Smartfon to potężne narzędzie. Zobacz co można nim zastąpić

W dzisiejszych czasach smartfon z dostępem do internetu posiada niemal każdy. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego…

Zamknij