Porady

Świąteczne zakupy. Rozsądne planowanie listy zakupów na święta

Marzec 14, 2015

Okres świąteczny bywa ciężki dla naszego portfela. W roku mamy dwie takie szczególne okazje. Mowa tu o Świętach Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Jest to czas, w którym mniej liczymy się z naszymi finansami. Co zrobić, żeby nie wydać zbyt wiele na świąteczne zakupy?

Zdecydowanie jest to trudne. Każde świąteczne przygotowania wymagają od nas wysiłku oraz pieniędzy, a stosowane dawniej bony pracownicze już dawno straciły na popularności. Zastanów się ile razy po kilkudniowym celebrowaniu obudziłeś się ze strachem w oczach logowałeś się do swojego konta bakowego? Jeśli więcej niż raz, to artykuł dla Ciebie. Porady przedstawiamy w kilku krokach.

Krok pierwszy: Wczesne planowanie

Nasze wydatki warto zaplanować już kilka tygodni wcześniej. Zróbmy staranną listę wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy. Wpiszmy na nią jedzenie na nas i dla gości (red. o ile takich się spodziewamy. Warto też pamiętać, że niespodziewani też się zdarzają). Wpiszmy też na listę brakujące rzeczy. Zastanówmy się czy nie brakuje nam środków czystości, czy będą potrzebne prezenty oraz np. czy mamy sprawne lampki choinkowe. Wpiszmy szacowaną pulę na wydatki i powoli, nie od razu, przelewajmy na specjalny rachunek małe kwoty. Dzięki temu nie poczujemy większego obciążenia w okresie przedświątecznym.

Krok drugi: Trzymajmy się listy zakupów

Ważne jest, aby przestrzegać wyznaczonych wydatków. Oczywiście wszystko może się zdarzyć. Nagle mogą wpaść niezapowiedziani goście, w ostatniej chwili może popsuć się nam choinka, prezent może okazać się nietrafiony. Jest wiele możliwości i zawsze może pójść coś nie tak. Nie odbiegajmy jednak znacząco od naszego planu.

Krok trzeci: Nie dla zakupów na ostatnią chwilę!

Sprzedawcy i specjaliści od reklam doskonale wiedza, że przed świętami wzrasta zapotrzebowanie na towary. Zdarza się, że specjalnie wtedy podnoszą ceny. Zastanówmy się. Ile kosztują bombki choinkowe tydzień przed Wigilią? A ile kosztowałyby te same bobki dwa miesiące przed świętami? Różnica będzie spora, a dotyczy to wielu towarów.

Krok czwarty: Promocje bywają ściemą

Nie łapmy się na fałszywe promocje. O tym, że je lubimy, wiedzą też handlowcy. Nie wszystko jednak złoto co się świeci. Często bywa tak, że promowane dwa kremy w cenie jednego, kosztują trzy razy więcej niż jedno opakowanie bez promocji.

Krok piąty: Świąteczne szaleństwo

Zastanawialiście się dlaczego w marketach jest bardziej świątecznie niż u nas w domach? I to jeszcze na dwa miesiące przed samymi świętami? Naukowo udowodniono, że w naszej psychice w okresie świąt zachodzą zmiany. Mniej wtedy liczymy się z przyziemnymi rzeczami, takimi jak na przykład zakupy. Sklepy doskonale nam o tym przypominają puszczając świąteczne piosenki i dekorując choinki.

Dzięki tym zasadom, święta na pewno będą dla nas mniej kosztowne.

Zobacz również

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest RRSO? Czyli jak czytać reklamy kredytów, żeby nie żałować

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, bardzo istotna dla kredytobiorców. Informacji o nich dowiemy się jedynie z drobnego druku…

Zamknij