Temat dnia

Stopy procentowe będą niezmienione. Tak zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej

Marzec 30, 2015

To żadne zaskoczenie, Rada Polityki Pieniężnej podtrzymuje swoje stanowisko o niezmiennych stopach procentowych.

Zdania wśród ekonomistów są podzielone, jedni twierdzą, że stopy procentowe mogą nie zmienić się przez cały rok, inni twierdzą, że już niebawem czekają nas obniżki.
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała dziś stopy procentowe na niezmienionych poziomach z główną stopą referencyjną, która wynosi 2 procent. RPP nie wyklucza jednak zmian dotyczących sprawowania polityki pieniężnej, jeśli wzrost PKB się spowolni.
Stabilny i zrównoważony wzrost gospodarczy pozwala wierzyć w powolną odbudowę inflacji, jednak w obliczu towarzyszących mu ryzyka, drzwi do dalszych cięć pozostają otwarte. Tego zdania jest większość ekonomistów.
Należy przypomnieć, że Rada Polityki Pieniężnej zakończyła ubiegły rok bez wprowadzania żadnych zmian  poziomu stóp procentowych. Zdania w radzie były jednak bardzo podzielone. W listopadzie o braku obniżki stóp przesądził najprawdopodobniej tylko jeden głos, z kolei w grudniu takich głosów mogło być więcej.

Początek tego roku również nie przyniósł żadnych zmian. Wysokość stóp procentowych utrzymywał się na niezmiennym poziomie jeszcze do marca (red. wynosił wtedy 2 proc.) i wszystko wskazywało na to, że w najbliższym czasie nic się w tej sprawie nie zmieni.

Marcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przyniosło jednak sporo niespodzianek. Rada obniżyła stopy procentowe NBP o 50 pb. Decyzja ta oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 1,50 proc. w skali rocznej.

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pracuję na czarno, bez umowy, co z moją zdolnością kredytową?

Wielu z nas wciąż pracuje na czarno, lub na niejasnych warunkach. Takie są realia. Uczciwe warunki i umowy o…

Zamknij