Własna działaność

Sprawdź o czym musisz pamiętać kiedy ubiegasz się o dofinansowanie

Kwiecień 27, 2015

Zanim zaczniesz w ogóle ubiegać się o dotację, warto to przemyśleć. Radzimy co warto wziąć pod uwagę.

Nie zakładaj jeszcze firmy! Przemyśl swoje położenie

Istnieją takie rodzaje dotacji, o które możesz się starać tylko jeśli aktualnie nie posiadasz zarejestrowanej działalności gospodarczej i nie miałeś jej zarejestrowanej w ostatnich latach. Takim przykładem jest dofinansowanie z urzędu pracy. Aby ją otrzymać, musimy posiadać status osoby bezrobotnej. A pamiętajmy, że założenie własnej działalności powoduje to, że tracimy ten status.

Tak samo jak istnieją programy wsparcia przedsiębiorców, które zakładają, że aby starać się o dofinansowanie, musisz posiadać już zarejestrowaną działalność, choć możesz tego dokonać nawet na dzień przed złożeniem wniosku. Zanim zarejestrujesz firmę, trzeba więc dokładnie przemyśleć wszystkie możliwości.

Bądź na bieżąco. Obserwuj

Sprawa dotacji, a także same zasady ich przyznawania są skomplikowane, co gorsza zmieniają się z dnia a dzień.
Ubiegający o dofinansowania często słyszą, że pieniądze na ten cel się już skończyły. A nagle okazuje się, że pomimo zapewnień, dodatkowe środki się znalazły. Trzeba mieć na uwadze to, że tak naprawdę trudno przewidzieć jaką pulą pieniędzy i w jakim czasie dysponuję placówki odpowiedzialne za dofinansowania.

Rzadko zdarza się, że o dotację możesz starać się w dowolnym momencie. Przeważnie organizowany jest jeden lub kilka naborów w danym roku w dokładnie określonym przedziale czasowym, kiedy możesz złożyć wniosek o przyznanie dotacji.

Przygotuj się merytorycznie i uzbrój w cierpliwość

Droga po dofinansowanie nie jest prosta, niezależnie od miejsca, w którym staramy się je pozyskać. Ile to trwa? Może nawet kilka miesięcy!

Czy można przyśpieszyć ten proces. Tak, ale nie polecamy tego. Wszelkie inwestycje możesz rozpocząć za własne pieniądze, lub pożyczyć je z banku. możesz rozpocząć. Teraz pozostanie jedynie czekać aż wniosek o dofinansowanie zostanie przyznany i będziemy mogli bez strat oddać pieniądze. Wiąże się z tym jednak pewne ryzyko. Jeśli nagle okaże się, że pożyczyliśmy pieniądze z banku i liczymy na dofinansowanie, może okazać się, że akurat pula na dofinansowanie się wyczerpała. Wtedy zostaniemy z niedokończoną inwestycją, pustym portfelem i z długiem w banku.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy aby otrzymać dotację unijną potrzebny nam dobry biznes plan?

Kolejnym często zadawanym pytaniem w sprawie dotacji jest to, czy aby się w ogóle o nią ubiegać, potrzebny jest…

Zamknij