Podatki i Księgowość

Sprawdź co można odliczyć od podatku

Marzec 21, 2015

Wielu z nas się zastania jak obniżyć wysokość swoich należności podatkowych. Podpowiadamy co można odliczyć od podatku za 2014 rok.

Przy rozliczeniach podatkowych będziemy mogli skorzystać z większości dotychczas obowiązujących ulg. Właściwe ich wyliczenie może pozwolić nam na znacznie zmniejszenie naszych należności podatkowych lub uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku.

W deklaracji PIT za 2014 rok, a składanej w 2015 roku, nie zmienia się zakres oraz zasady rozliczania ulg podatkowych. Ulgi i odliczenia będą przysługiwać na takich zasadach, jak w latach poprzednich. Podatnik musi jednak nadal gromadzić dokumenty i potwierdzenia czynności pozwalających na wykazanie przez niego ulg i odliczeń. Poniżej przedstawiamy obowiązujące ulgi oraz niezbędne dokumenty.

Obecnie od podatku dochodowego możemy odliczyć:

 • Składki ZUS – RMUA od pracodawcy + PIT-11, u przedsiębiorcy – dowód opłacenia składek
 • Darowizny – Zaświadczenie jednostki krwiodawstwa o ilości oddanej krwi. Pieniądze (dowód wpłaty na rachunek obdarowanego), inna darowizna (dowód z danymi: darczyńcy, wartością darowizny oraz oświadczeniem o jej przyjęciu), datki na Kościół. Darowizny na cele charytatywne.
 • Internet – Dane kupującego, sprzedawcy, za co płatność, ile zapłacono – korzystasz wyłącznie przez dwa bezpośrednio po sobie następujące lata podatkowe.
 • Zwrot nienależnych świadczeń – Dane zwracającego świadczenie, otrzymującego zwrot, informacja o tytule świadczenia, kwocie zwrotu.
 • IKZE – Na dokumencie: dane opłacającego składkę, instytucji finansowej, opłacona kwota, rodzaj świadczenia (za co płatność)
 • Rehabilitacja –  Samochód – umowa własności (współwłasności) pojazdu + potwierdzenie zlecenia i odbycia zabiegów; gdy wymagane dodatkowo – potwierdzenie stopnia niepełnosprawności.; – przewodnik (obowiązek wskazania osoby przewodnika), pies asystujący (certyfikat); – inne wydatki, w tym leki, sprzęt rehabilitacyjny, ułatwiający funkcjonowanie – dane nabywcy, sprzedawcy, za co płatność, ile zapłacono za wydatek na cele rehabilitacyjne lub ułatwiające wykonywanie czynności życiowych; – w przypadku wydatków na leki lub niezbędne zabiegi – dokumentacja medyczna od lekarza lub udokumentowana konieczność przeprowadzenia takiej terapii,
 • Szkolenie uczniów – Decyzja o uldze uczniowskiej z organu podatkowego.
 • Budowlana – Faktury lub inne dokumenty za poniesione wydatki zgodnie z przepisami w dacie obowiązywania ulgi (prawa nabyte).
 • Na pomoc domową –  Umowa aktywizacyjna oraz dowód opłacenia składek ZUS (dane osób, kwota, przedmiot zapłaty).

Odliczyć od podatku można:

 • Składki zdrowotne – RMUA pracodawcy + PIT-11, u przedsiębiorcy – dowód opłacenia składek.
 • Na dzieci – prorodzinna – Bez dowodów, istotny jest okres sprawowania opieki oraz uprawnienia do jej sprawowania – stąd na żądanie organu przedstawić należy odpis aktu urodzenia lub zaświadczenie sądu o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka lub o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę w tym zakresie ze starostą; jeżeli posiadasz 1 dziecko ustal wartość własnych dochodów.
 • Podatek z zagranicy – abolicyjna – Poświadczenie o wartości podatku zapłaconego za granicą za dany rok.
 • Budowlana – Zgodnie z przepisami obowiązującymi w trakcie uzyskiwania praw do ulg (prawa nabyte).
 • Odsetkowa – Potwierdzenie banku o wartości opłaconych w roku odsetek.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wirusy komputerowe i inne niebezpieczeństwa. Zadbaj o bezpieczny komputer

Intruzi, niechciani goście – spam, wirusy i inne złośliwe oprogramowanie, to domena dzisiejszego internetu, z którego korzystają wszyscy użytkownicy…

Zamknij