Własna działaność

Sprawdź co Cię czeka kiedy wykorzystasz dofinansowanie w niewłaściwy sposób

Kwiecień 24, 2015

Dotacje unijne potrafią być naprawdę spore. W niektórych przypadkach mogą znacznie przewyższać nasze zapotrzebowanie na sprzęt. To budzi sporo pokus. Sprawdź co Cię czeka kiedy złamiesz umowę.

Dostaniesz pismo…

Kiedy złe zagospodarowanie środków z dotacji zostanie wykryte, szybko dostaniesz odpowiednie pismo… to pismo to wezwanie do zwrotu dotacji. A podkreślić trzeba, że o wykrycie oszustwa nie trudno. Każda dotacja musi zostać udokumentowana w określonym terminie. Oznacza to, że za każdy zakup, którego zobowiązaliśmy się dokonać z otrzymanej dotacji, musimy przedstawić odpowiednie faktury Vat, lut potwierdzenia odbioru.

Ile masz czasu?

Tutaj pojawia się kolejny problem. Kiedy w niewłaściwy sposób wykorzystasz środki unijne, będziesz musiał je zwrócić co do grosza, nawet jeśli zakupiłeś za część pieniędzy właściwe towary. To nie wszystko, do dofinansowania zostaną doliczone odsetki. Na spłatę całości będziesz miał tylko 14 dni. Wezwanie takie, wydawane jest oczywiście na piśmie i ma charakter decyzji administracyjnej, od której można się odwołać w terminie 14 dni od jej otrzymania.

Co można na to poradzić?

W zasadzie niewiele, jeśli naprawdę środki wykorzystaliśmy w niewłaściwy sposób, możemy co najwyżej odroczyć spłatę dofinansowania.

Terminowe wniesienie odwołania wstrzymuje jej wykonanie, do czasu wydania decyzji przez właściwy organ odwoławczy. Jeśli decyzja o zwrocie środków zostanie utrzymana, a pomimo to beneficjent nie zwróci pieniędzy, wysyłane jest upomnienie, czyli wezwanie do wykonania obowiązku w czasie siedmiu dni. Jeśli dalej będziemy się upierać, że dotacji nie zwrócimy, odpowiednie pismo z nakazem egzekucji długu trafi do naczelnika urzędu skarbowego.

Wniosek jest jeden, jeśli nie mamy złych zamiarów i nie wykorzystamy otrzymanych pieniędzy w niewłaściwy sposób, nie ma się co martwić, dotacja nie jest kredytem i nie będziemy musieli jej oddawać.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
E-sklepy stają się coraz popularniejsze. Jednak polskie e-sklepy wciąż mają trudności z zagranicznymi klientami. Jak to zmienić?

Według danych Komisji Europejskiej w latach 2004-2014 w Unii Europejskiej odsetek konsumentów robiących zakupy przez internet wzrósł ponad dwukrotnie.…

Zamknij