Kredyty i Pożyczki

Sposoby na obniżenie raty kredytu hipotecznego

Kwiecień 5, 2015

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie, wszak kwota, którą pożyczamy od banku nie jest mała. Większość kredytów hipotecznych jest zaciągną nawet na 30 lat. Nawet jeśli początkowo radzimy sobie ze spłatami, los może się odmienić. Co wtedy zrobić? Przedstawiamy sposoby na obniżenie raty kredytu hipotecznego.

Negocjacje to zawsze pierwszy krok

Od problemów nie należy nigdy uciekać. Zwłaszcza kiedy mamy problem z bankiem. Pamiętajmy, że my możemy o problemie zapomnieć, ale bank tego nie zrobi. Dlatego pierwsze co powinniśmy zrobić kiedy tylko zauważymy, że będziemy mieli trudności ze spłatą to udać się banku.

Najlepszym sposobem na zmianę wysokości rat jest obniżenie wysokości marży kredytowej, od której zależy poziom oprocentowania kredytu hipotecznego. Jej poziom teoretycznie jest stały w całym okresie kredytowania, lecz jeśli do tej pory regularnie spłacaliśmy nasze zobowiązania, warto podjąć próbę negocjacji warunków.

A co jeśli nasz bank nie będzie chciał negocjować? Tutaj też jest rozwiązanie. Możemy udać się do konkrecyjnego banku i poprosić o przeniesienie naszego zobowiązania. Być może tam uda nam się wynegocjować lepsze warunki.

Uwaga! W takim przypadku musimy liczyć się z opłatami, które przyjdą nam za zerwanie umowy. W dalszej perspektywie, zmiana banku może się nam opłacić.

Zaciągnąłeś kredyt w obcej walucie? Też możesz zaoszczędzić

Jeśli swój kredyt spłacasz w obcej walucie, bank sam przelicza Twoje pieniądze. Stosuje przy tym najczęściej bardzo wysokie przeliczniki i pobiera dodatkową marżę. Aby zaoszczędzić, możesz więc zdecydować się sam wykupić walutę w kantorze. Na pewno będzie taniej niż banku.

Wydłużenie raty kredytowej

Jeśli zaciągnęliśmy kredyt na długie lata, a mamy obecnie trudną sytuację finansową, wyjściem jest wydłużenie okresu spłaty kredytu. Jest to rozwiązanie, które pozwoli poradzić sobie z bieżącymi ratami. Warto je jednak stosować tylko jeśli jest to naprawdę konieczne. Wiąże się to bowiem ze znacznym wzrostem kosztu kredytu przez to, że dłużej będziemy płacili odsetki.

Sprawdź popularne kredyty mieszkaniowe

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Polacy płacą więcej za kredyt hipoteczny niż pozostali mieszkańcy Europy

Kredyt hipoteczny w Polsce jest drogi. Jest znacznie wyższy niż w innych krajach należących do Unii Europejskiej. Skąd biorą się te…

Zamknij