Temat dnia

Specjaliści z Cylance, firmy zajmującej się bezpieczeństwem ujawnili poważną lukę w Windowsie

Kwiecień 15, 2015

Cylance, firma zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym ujawniła poważną dziurę w systemie Windows 8.1. Użytkownicy mogą stracić swoje loginy i hasła.

Co to za luka?

Błąd, który wykryto ostatnio dotyczy przekierowanie do SMB. Jako pierwszy odkrył go na starszych systemach Microsoftu Aaron Spangler w 1997 roku. Błąd umożliwia hakerom automatyczną kradzież loginu i hasła użytkownika po tym jak wejdzie w zainfekowany link internetowy lub wpisze adres URL przekierowujący do strony ze szkodliwym oprogramowaniem. Pomimo, że cyberprzestępcy uzyskają wtedy jedynie login użytkownika, złamanie hasła 8-bitowetko jest dziecinnie proste.

Firma Cylance zwróciła również uwagę na starsze wersje systemu.

Błąd nadal jest. Microsoft nie zrobi nic?

Tutaj można przytoczyć odpowiedź rzecznika Microsoftu na pismo od Cylance. Czytamy w niej, że cyberprzestępcy ciągle opracowują nowe taktyki. Mimo tego wiele czynników musi się zgrać, aby tego typu działanie się powiodło, jednym z nich jest przekonanie użytkownika, aby wpisał informacje na swój temat na fałszywej stronie. – Zachęcamy ludzi, aby nie otwierali załączników w listach elektronicznych, których adresatów nie znają, ani nie wchodzili na niezabezpieczone strony internetowe – tłumaczył rzecznik Microsoft portalowi cnet.

O tym, czy Microsoft zareaguje na ostrzeżenia ze strony Cylance nic nie wiadomo.

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czynszówka to rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na kredyt

Polska nie należy do krajów, w którym przeważają lokale czynszowe. W krajach Europy Zachodniej większość mieszkań to czynszówki, w…

Zamknij