Oszczędzanie

Skuteczny budżet domowy, czyli jak zarządzać domowymi finansami

Marzec 13, 2015

Domowe finanse, pod tym hasłem kryją się wszystkie pieniądze, które wydajemy na utrzymanie domu oraz rodziny. Często bywają powodem konfliktów. Radzenie sobie z tym bywa trudne, jednak skuteczny budżet domowy pozwoli Ci pozbyć się wielu problemów.

Pierwsze kroki

Kluczem do sukcesu jest odpowiedni podział. Nasz domowy budżet musimy dostosować do zarabianych kwot, zarówno naszych, jaki i współmałżonka (lub partnera). Pamiętajmy, że zarządzenie domowym budżetem to ważna i odpowiedzialna sprawa, która dotyczy wszystkich członków rodziny.

Oczywiście wszystkie zasady zarządzania budżetem warto jest ustalić na samym początku. Wkraczając w dorosłe życie, często zabieramy wzorce od naszych rodziców. Pamiętajmy o tym, że te wzorce mogły być inne u naszego partnera. Dlatego czym prędzej ustalimy wspólne zasady, tym lepiej dla nas, dla naszej rodziny i dla naszego domu.

Wspólna kasa, czy niezależność?

To najważniejsza decyzja, którą musimy podjąć. Według badań przeprowadzonych w 2008 roku przez Instytut Pentor wynika, że w polskich rodzinach dominuje model wspólnego majątku. Oznacza to najczęściej wspólne konto dla partnerów i wspólne wydatki. Ale czy jest to najlepszy model?

Istnieje również tzw. model amerykański, który polega na niezależności finansowej. Każdy z partnerów ma własne konta i samodzielnie decyduje o swoich pieniądzach.

Jak podzielić wydatki?

Kiedy już ustalimy odpowiedni dla nas model, należy się zastanowić w jaki sposób i za co każdy z partnerów będzie odpowiadał. Nawet model amerykański zarządzania domowymi finansami zakłada, że cześć dochodów z każdego konta powinno iść na utrzymanie wspólnego domu. Jak to podzielić?

Najprościej wyznaczyć sobie granice. Oszacujmy ile pieniędzy idzie na rachunki, jedzenie i inne domowe obowiązki (red. na przykład utrzymanie dziecka). Ustalmy więc z partnerem kwotę, której w miesiącu nie można wydać na nic innego poza właśnie domowym budżetem. Wybór modelu i zasad to indywidualna sprawa każdego z nas.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Większość z nas nie potrafi oszczędzać. Co nam w tym przeszkadza?

Co nam przeszkadza oszczędzać? Zdaniem ekspertów finansowych to wcale nie niskie zarobki przeszkadzają nam w oszczędzaniu. Co w takim…

Zamknij