Bezpieczeństwo

Sieć torrent. Co grozi za pobieranie plików z sieci?

Kwiecień 9, 2015

Torrent jest popularną siecią wymiany plików. Dzięki nim ściągniemy z sieci najnowsze filmy, płyty, gry i programy. Ale czy to legalne? Niektórzy prawnicy nie są tego tacy pewni.

Sam system jest zintegrowany ze stroną internetową serwera, a proces pobierania plików od strony użytkownika wygląda podobnie do kopiowania plików za pośrednictwem protokołu HTTP. Od strony serwera system składa się z udostępnionych publicznie metaplików o rozszerzeniu .torrent oraz programu wysyłającego pliki.

Jak działa sieć torrent?

Protokół pobierania plików torrent umożliwia kopiowanie jednego pliku przez wielu użytkowników bez wielokrotnego obciążania serwera i jego łącza sieciowego. Program umożliwia kopiowanie plików fragmentami, a jako źródło plików, serwer wskazuje komputery użytkowników, którzy dany plik pobrali wcześniej lub są w trakcie jego pobierania. Dzięki temu kopiowanie pliku przebiega głównie pomiędzy komputerami użytkowników, tworzącymi wtedy sieć P2P. Użytkownik, który skopiował fragment pliku, udostępnia go innym użytkownikom. W ten sposób prędkość kopiowania pliku nie jest limitowana możliwościami serwera i jego łącza sieciowego, nawet gdy plik kopiowany jest przez wielu użytkowników naraz. W optymalnych warunkach serwer musi wysłać tylko jedną kopię pliku niezależnie od tego, jak dużo klientów chce posiadać jego kopię.

Czy korzystanie z torrentów jest przestępstwem?

Jest to dość złożone zagadnienie. Samo korzystanie z sieci torrent nie jest nielegalne. Problem pojawia się wtedy kiedy ściągamy plik, który jest chroniony prawami autorskimi, a więc muzykę, film, zdjęcie lub program komputerowy. Nie jest przestępstwem nawet samo ściąganie plików, ponieważ mamy prawo przechowywać tego rodzaju pliki do 24 godzin. Prawo wyraźnie mówi, że nie możemy jedynie plików rozpowszechniać. I właśnie tutaj jest haczyk. Opisaliśmy działanie sieci. Ściągając plik torrent na dasz dysk, automatycznie udostępniamy go innym użytkownikom sieci.

Warto w tym miejscu przytoczyć odpowiednie przepisy. Są to art. 116 § 1 i 4 ustawy o prawie autorskim.

  • 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  • 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Nie należy jednak podpadać w paranoję. Sam proceder bardzo trudno udowodnić. Sądy również niechętnie przyjmują takie sprawy. Pobierany plik jest dzielony na setki tysięcy użytkowników na całym świecie.

Torrent a bezpieczeństwo naszych komputerów

Sieć torrent stała się bardzo popularna wśród hakerów. Bardzo prosto podmienić program, którego szukamy na wirusa. Aby się zabezpieczyć, warto korzystać z zaufanych torrentów oraz kierować się komentarzami użytkowników.

Często się też zdarza, że gra lub program zawiera cracka. Wtedy antywirus szaleje. W rzeczywistości nic nie powinno się stać jeśli uploader nie zamieścił w nim żadnego złośliwego oprogramowania.

Podsumowując, samo korzystanie z sieci torrent jest w 100 procentach legalne. Nie musimy się też obawiać konsekwencji prawnych, nawet jeśli naruszymy ustawę o ochronie praw autorskich i nieumyślnie udostępnimy plik poprzez sieć. Sprawy tego typu do dziś budzą wiele kontrowersji. Aby się jednak dodatkowo zabezpieczyć, ściągajmy jedynie legalne pliki.

To samo tyczy się też bezpieczeństwa naszych danych. Aby ustrzec się przed wirusami, korzystajmy tylko ze znanych nam źródeł oraz czytajmy komentarze pod plikami.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Skype to darmowy komunikator, który przyda się każdemu. Sprawdź jak działa

W szkole, w pracy, w domu i w podróży. Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę, czy nie. Przez Skypa…

Zamknij