Kredyty i Pożyczki

Raty malejące czy równe. Co jest lepsze dla kredytobiorcy?

Marzec 27, 2015

Kredytobiorcy mogą wybrać, czy chcą spłacać zobowiązanie w systemie rat równych, czy malejących. Czym się od siebie różnią i która z rat będzie dla nas korzystniejsza?

Na początku musimy wiedzieć, że to, jaki rodzaj rat wybierzemy, wpłynie nie tylko ile będziemy wpłacać na rzecz banku w miesiącu, ale także koszt całego kredytu.

Raty równe

Ich wysokość, jak sama nazwa wskazuje, nie zmienia się w całym okresie spłaty kredytu. Rośnie jedynie część kapitałowa i maleje część odsetkowa. Inaczej mówiąc, na początku spłacamy więcej odsetek, a mniej kapitału. W końcowych okresach spłaty rata składa się już głównie z samego kapitału.

Raty równe mogą się zmieniać. Sytuacja taka wystąpi tylko wtedy, gdy oprocentowanie kredytu jest zmienne, czyli oparte o stawki referencyjne. Zmiana wysokości comiesięcznej raty ulega zmianie zazwyczaj co kilka miesięcy.

Raty malejące

Raty malejące składają się z (równej w całym okresie spłaty) części kapitałowej i malejącej wraz z upływem czasu części odsetkowej. Oznacza to nic innego, jak to, że w pierwszych miesiącach rat będzie najwyższa, a wraz z kolejnymi okresami spłaty kredytu będzie się systematycznie zmniejszać, by spaść poniżej wysokości rat równych.

Która rata najlepsza dla kredytobiorcy?

Porównując systemy spłat kredytu w ratach równych i malejących można zauważyć, że rata malejąca jest w pierwszych okresach spłaty wyższa, a w ostatnich miesiącach niższa od raty równej. Gdyby kredytobiorca wybrał raty stałe, to w całym okresie musiałby zapłacić więcej niż w przypadku rat malejących.

Spłata w formie rat malejących polecana jest osobom, które zakładają, że będą mogły spłacić kredyt szybciej. Taki wybór pozwala im zaoszczędzić na odsetkach.

Uwaga! Aby otrzymać kredyt rozliczany w formie rat malejących, trzeba wykazać wyższą zdolność kredytową. Przy obliczaniu możliwości finansowych kredytobiorcy banki biorą pod uwagę wysokość pierwszej raty kredytowej, która w wypadku rat malejących może być wyższa od raty równej nawet o kilkaset złotych.

Masz wątpliwości? Skorzystaj z pomocy profesjonalnych doradców finansowych

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Okres bezodsetkowy, czyli darmowy kredyt. Sprawdź jak to działa

Posiadacze kart kredytowych mają możliwość wzięcia darmowego kredytu nawet na dwa miesiące. Jeśli spłacą go w terminie, nie poniosą…

Zamknij