Banki i konta

Przeniesienie konta do innego banku. Sprawdź jak to zrobić

Marzec 30, 2015

Nowe konta i banki rosną jak grzyby po deszczu. Na szczęście żyjemy w wolnym kraju i czasach, jeśli więc znajdziemy bank, który oferuje lepsze warunki, bez trudu możemy przenieść do niego nasz rachunek. Czasami nawet pomaga w tym sam bank.

Kiedy najczęściej zmieniamy banki?

Przyczyn jest bardzo wiele i tak naprawdę, nie musi być konkretnej przyczyny. Badania statystyczne pokazują jednak, że z usług danego banku najczęściej rezygnujemy w chwili, kiedy bank wprowadza dodatkowe opłaty, lub podwyższa stare stawki. Sam w ten sposób pożegnałem się z Alior Bankiem. W momencie, w którym zakładałem tam konto, prowadzenie rachunku było darmowe. Miesiąc później, bank wprowadził opłaty w wysokości 8 zł miesięcznie, i zrobił to bez mojej wiedzy. Niby 8 zł to nie jest kolosalna kwota, czułem się jednak oszukany, że bank zmienił warunki umowa bez mojej wiedzy. No i po co płacić 8 zł, kiedy inny bank oferuje nawet lepsze warunki i to za darmo? Nie wahałem się nawet chwili i wypowiedziałem umowę. Pani w banku nie była nawet zaskoczona i nie pytała dlaczego, pewnie nie byłem jedyną osobą tego dnia.

Warto śledzić nowe rozwiązania

Większość z nas tkwi w jednym banku przez długie lata. Przyzwyczajamy się do niego, nawet jeśli musimy dodatkowo płacić za przelewy, prowadzenie konta, a oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych jest śmiesznie niskie.

Czas wreszcie obalić ten mit, że przeniesienie rachunku jest trudne i przysparza kłopotów. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z naszego banku, poszukajmy informacji co oferuje inny. Możemy w ten sposób sporo zaoszczędzić.

Jak przenieść konto bankowe

Kiedy decydujemy się na przeniesienie konta na własną rękę, pierwszym krokiem jest otworzenie ROR-u w nowej instytucji. Nowy numer rachunku powinniśmy przekazać pracodawcy, poinformować o zmianie urząd skarbowy i ZUS. Kolejnym krokiem powinno być zamknięcie poleceń zapłaty w starym koncie i ustanowienie ich w nowym. Trzeba też przenieść zdefiniowanych stałych odbiorców płatności, np. dostawców mediów. Warto też pamiętać, by zaktualizować numer konta wszędzie tam, gdzie go zostawiliśmy, na przykład w portalach aukcyjnych czy pożyczkowych.

Jest też znacznie łatwiejszy sposób. Wystarczy podczas zawierania umowy z nowym bankiem, zaznaczyć, że zostawiamy mu przeniesienie konta. Wtedy nowy bank wystąpi z podaniem do naszego starego banku i konto zostanie przeniesienie, nowy bank powiadomi też wszystkie ważne urzędy oraz naszego pracodawcę.

Uwaga! Pamiętajmy, żeby przed zamknięciem konta uregulować wszystkie zaległości. Trzeba się też liczyć z tym, że niektóre banki pobierają opłatę za zamknięcie konta.

Powierz znalezienie lepszego konta profesjonalnym doradcom finansowym

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Księga wydatków, czyli sposób na zrównoważony budżet domowy

W domowej kasie nigdy za wiele. Podpowiadamy jak powadzić rodzinny budżet i gdzie szukać oszczędności. Można na przykład prowadzić…

Zamknij