Własna działaność

Przedsiębiorco! Okres rozliczania podatków ma spore znaczenie!

Kwiecień 29, 2015

Przedsiębiorcy zakładający firmy mają do wyboru dwa okresy rozliczeniowe, można zatem wybrać miesięczny lub kwartalny sposób rozliczania VAT-u i podatku dochodowego. 

Uwaga! Okres rozliczeniowy ma duże znaczenie dla naszej działalności. Wyboru należy dokonać w trakcie zakładania firmy.

Okres kwartalny

Rozliczenie kwartalne pozwala na zachowanie większej płynności finansowej, szczególnie w momencie kiedy klienci nieterminowo regulują swoje zobowiązania. Na zapłatę podatków może być bowiem więcej czasu. Dodatkowym plusem może być to, że przedsiębiorca oszczędza czas na kontaktach z urzędem skarbowym, jeśli chodzi o składane deklaracje VAT oraz dokonywane przelewy związane z podatkiem dochodowym i VAT-em. Oszczędza również na płatnościach bankowych, wykorzystuje wtedy bowiem maksymalnie 8 przelewów w roku, a nie 24 w przypadku rozliczenia miesięcznego. Co jeszcze? Przedsiębiorca ma  więcej czasu na zebranie oraz więcej czasu na odliczenie VAT bez korygowania rozliczeń.

Ten okres może mieć jednak swoje wady. W rozliczeniu kwartalnym do zapłaty kumulują się podatki z trzech miesięcy, dlatego trzeba pilnować, aby w terminie wpłaty podatku mieć odpowiednią sumę na koncie. Wypłata takiej kwoty raz na kwartał może być ciosem, zwłaszcza dla nowym przedsiębiorców.

Okres miesięczny

Jeśli okres kwartalny się nam nie spodoba, zawsze możemy go zmienić. Możemy wtedy przejść na standardowy okres miesięczny. Oczywiście podobnej zmiany możemy dokonać i w drugą stronę.

Uwaga! W przypadku podatku dochodowego zmiany okresów rozliczeniowych dokonuje się raz do roku, do 20 lutego. W przypadku VAT-u, przejścia z rozliczeń kwartalnych na miesięczne można dokonać dopiero po upływie przynajmniej 4 okresów rozliczanych kwartalnie.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pociąg, autobus, a może samolot? Jak najlepiej podróżować po Polsce

Jak tanio podróżować po Polsce? Szukamy przewoźników, dzięki którym nie przepłacisz. PolskiBus Wejście tego przewoźnika na rynek kilka lat…

Zamknij