Kredyty i Pożyczki

Przedsiębiorco, chcesz zaciągnąć kredyt firmowy? Sprawdź co musisz zrobić

Kwiecień 7, 2015

Przedsiębiorcy mają pod górkę jeśli chcą zaciągnąć kredyt. Mają nawet gorzej niż osoby prywatne pracujące na umowach śmieciowych.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Przypomnijmy, zdolność kredytowa zależy nie tylko od wysokości dochodów i sumy miesięcznych wydatków, ale również tego, w jaki sposób pracujemy i na jakich zasadach. Oczywiście rodzaj formy i długość zatrudnienia wpływa na rodzaj wymagań stawianych kredytobiorcom. Czym dłużej pracujemy, tym większą mamy szansę na kredyt.

W przypadku umów o pracę warto zwrócić uwagę na sposób wyliczania dochodu netto. W większości instytucji uwzględniany jest średni dochód netto z ostatnich 3 miesięcy. Jednak w niektórych z banków wymagany jest znacznie dłuższy okres uwzględniany w wyliczaniach.

Kto ma największe szanse na kredyt firmowy?

Najbardziej godni zaufania są, w oczach banku, są osoby pracujące na umowie o pracę i na czas nieokreślony. Banki stawiają różne wymagania, w niektórych wystarczy mieć udokumentowane trzy miesiące pracy, w innych przypadkach już sześć.

Gorzej mają osoby pracujące na umowę śmieciową, czyli umowę zlecenia i o dzieło. Takie osoby nie są jednak przekreślone i mogą dostać kredyt. Zasady ich udzielania różnią się jednak w tym przypadku. Bank żąda dodatkowych zabezpieczeń, a osoba pracująca na umowie śmieciowej musi przedstawić swoje dochody z ostatniego roku.

Uwaga! Średni dochód do wyliczenia zdolności kredytowej biorą od 6 miesiąca zatrudnienia. W przypadku umów śmieciowych umowy nie muszą być podpisywane co miesiąc, bowiem dopuszczalne są przerwy w realizacji zleceń, ale zazwyczaj w ciągu roku dopuszczalna przerwa to 2, 3 miesiące.

A jak to jest z przedsiębiorcami?

Najwięcej wymogów stawiają banki osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, banki dopiero po roku od założenia firmy są skłonne rozpatrywać wniosek kredytowy. Są też banki, które żądają dłuższego, bo nawet 20-miesięcznego okresu.

Zróżnicowane jest także podejście do sposobu wyliczania dochodu przyjmowanego w analizie. W przypadku działalności gospodarczej badany jest znacznie dłuższy okres niż przy etacie.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zakładasz firmę? Konto firmowe może okazać się niezbędne

Rozpoczynając działalność gospodarczą zastanawiamy się nad tym jakie konto firmowe wybrać. Przeglądając oferty poszczególnych banków nawet nie przejdzie nam…

Zamknij