Ciekawostki

Program Mieszkanie dla Młodych, aktualne zmiany i warunki w 2015 roku

Kwiecień 2, 2015

Program Mieszkanie dla Młodych jest ciekawą alternatywą dla wszystkich, którzy chcą wyprowadzić się na swoje. Jego warunki i wymogi co roku ulegają lekkiej modyfikacji. W tym roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zdecydowało, by zmienić kilka aspektów w ustawie o Mieszkaniu dla Młodych.

Zmiany w dopłatach do kredytu hipotecznego dla rodzin wielodzietnych

Mieszkanie dla Młodych ma w założeniu pomóc młodym ludziom (do 35 roku życia) rozpocząć swoje dorosłe życie na własnym mieszkaniu. Pomoc ta to jednorazowe dofinansowanie wkładu własnego w trakcie zawierania umowy o kredyt (jego wypłacie). Kwota dofinansowania zależy od tego, jak liczną rodziną jesteśmy. W 2015 przepisy zmieniły się na korzyść tych, którzy posiadają liczniejsze potomstwo. Małżeństwa z dwójką dzieci mogą liczyć na dopłatę w wysokości 20%, rodziny wielodzietne (troje dzieci lub więcej) na 25%. Nie zmieniła się dopłata względem singli lub małżeństw bezdzietnych (10%) jak również nie dotyczy małżeństw z jednym dzieckiem lub osób samotnie wychowujących jedno dziecko (15%)

Dowolne osoby mogą zostać współkredytobiorcą

Zniesiony został wymóg odnośnie tego, że tylko osoba spokrewniona lub spowinowacona może pomóc nam w zaciągnięciu pożyczki. Aktualnie może być to każdy, kto może pochwalić się wystarczającą zdolnością kredytową i chce poświadczyć swoim majątkiem za młodych. Wystarczy uzupełnić kilka formularzy i wybrać się do banku (mieć przygotowane oczywiście wszystkie potrzebne dokumenty np. dowód osobisty czy poświadczenie o dochodach).

Nowe zasady odnośnie lokali

W ramach programu Mieszkanie dla Młodych udostępniono możliwość zakupu mieszkania spółdzielczego, którego realizacja nie została jeszcze ukończona. Wcześniej kupno takiego mieszkania również było możliwe, ale musiało mieć ono z góry ustaloną cenę (czyli w zasadzie działało to tak, jak w przypadku mieszkań deweloperskich). Taka zmiana wiąże się z tym, że prawodawca zmienia definicję nieruchomości, która spełnia wymagania programu. Dofinansowanie ma więc dotyczyć nie tylko gotowych mieszkań lub domów budowanych metodą gospodarczą, ale również lokali powstałych w wyniku przebudowy, adaptacji lub innych robót budowalnych, które wpływają na to, że powstają nowe, możliwe do zamieszkania, lokale

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sprawdź co czeka klientów banków w 2015 roku. Wprowadzono wiele zmian!

Mamy już 2015 rok. Jak co roku również i w tym czeka nas kilka zmian dotyczących bankowości. I tak…

Zamknij