Podatki i Księgowość, Praca i ZUS

Pracodawca nie wysłał Ci PIT-11? Jak rozliczyć się z fiskusem?

Kwiecień 23, 2015

Zazwyczaj do końca lutego pracodawcy mają obowiązek dostarczyć pracownikowi informację PIT-11. To tam podane są całoroczne dochody pracownika i odprowadzone w jego imieniu zaliczki na podatek. Bez tego poprawne wypełnienie rocznego zeznania podatkowego na formularzu PIT-37 może przysporzyć wielu problemów. Co zrobić kiedy nie dostaniemy dokumentu?

 

Nie podejmujmy pochopnych ruchów. Dajmy pracodawcy kilka dodatkowych dni. Być może poczta nie dostarczyła deklaracji na czas. Jeśli minie kolejny tydzień, możemy zacząć działać.

Pytanie do pracodawcy

To powinien być nasz pierwszy krok. Udajmy się zatem do działu kadr i płac i spytajmy skąd wynika opóźnienie. Może się okazać, że PIT-11 został wysłany, ale przesyłka zaginęła na poczcie lub odebrał ją członek rodziny. Można też poprosić o kolejny egzemplarz do ręki.

Oblicz dochód samodzielnie

Jeśli z jakichś przyczyn nie będziemy mogli uzyskać naszego egzemplarza PIT-11. Możemy obliczyć go samodzielnie. Pamiętajmy tutaj, że w tym momencie warto się pomylić, niż w ogóle nie złożyć naszej deklaracji.

Aby samodzielnie obliczyć PIT-11 wystarczy przejrzeć wyciąg z konta i zsumować nasze dochody z ubiegłego roku od tego pracodawcy. Warto pomóc sobie kalkulatorem dostępnym w internecie.  Za jego pomocą można obliczyć wszystkie składki i zaliczki, pod warunkiem, że pracownik zna wysokość wynagrodzenia (netto lub brutto).

Lepiej obliczyć samodzielnie, niż nie złożyć

Lepiej popełnić błąd przy obliczaniu składek lub zaliczek, niż zaniechać obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego. Za to drugie można dostać grzywnę z urzędu skarbowego i brak PIT-11 w żaden sposób nie pomoże nam jak usprawiedliwienie.

Warto również w takiej sytuacji do zeznania podatkowego dołączyć pismo, w którym poinformuje się urzędników, że kwoty są obliczane samodzielnie, ponieważ pracodawca nie przesłał informacji PIT-11. Zawsze będziemy mieli możliwość późniejszej korekty.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Alkohol drożeje! Wódka za 32 zł. W mediach zawrzało

Na początku tygodnia zrobiło się w mediach bardzo głośno. Serwisy informacyjne krzyczą jednym głosem: „wódka za 32 złote!”, „piwo…

Zamknij