Praca i ZUS

Praca sezonowa za granicą – sprawdź popularne kierunki!

Marzec 16, 2017

Z momentem wejścia Polski do Unii Europejskiej wzrosła możliwość znalezienia legalnej pracy w zachodnich krajach. Niemcy stosunkowo późno udostępnili Polakom swój rynek pracy, a miało to miejsce dopiero w 2011 roku. Jednak pomimo takiego opóźnienia, szacuje się, że za Odrą mieszka i pracuje już według danych CBOS około 700 tysięcy naszych rodaków i jest to drugi w kolejności najchętniej wybierany przez emigrantów kraj, zaraz po Wielkiej Brytanii, Norwegii i Holandii. A jak wygląda rynek prac sezonowych?

Popularne kierunki wyjazdów

W ścisłej czołówce krajów, do których Polacy upodobali sobie wyjazdy w celach zarobkowych, od zawsze była Wielka Brytania oraz Niemcy. Tam płace zawsze było wysokie, etatów nie brakowało, a odległość o rodzimej Polski jest stosunkowo niewielka. Jednak całkiem niedawno do grona krajów najchętniej odwiedzanych przez polską emigrację zarobkową znalazły się również Holandia i Norwegia.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że aż 41% wyjeżdżających osób do pracy za granicą w 2016 roku wybrało Niemcy. Kolejna na liście znalazła się Wielka Brytania (23%) oraz Holandia i Norwegia (20%). Pozostały odsetek stanowi reszta świata. Wciąż górują jednak kraje europejskie.
Różnią się niekiedy tylko cele wyjazdów. O ile do Wielkiej Brytanii Polacy jeżdżą nie tylko w celu znalezienia pracy sezonowej, ale i stałej (z zamiarem stałego osiedlenia), tak Niemcy, Norwegia i Holandia są najczęściej wybierane jako cel prac sezonowych, maksymalnie do kilku miesięcy.

Powody wyjazdów do pracy za granice

Powody mogą być różne, jednak badania CBOS z 2015 roku nie pozostawiają złudzeń. Polacy najczęściej za granicą szukają lepszych zarobków. Aż 62% badanych uznało, że Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Norwegia oferują kilkukrotnie większe zarobki za taką samą pracę jak w Polsce. Chęć polepszenia swojego statusu życiowego można zatem uznać za główną motywację, która przyświeca takim wyjazdom na sezonowe prace.
Poza tym, Polacy wskazywali też inne powody. 12% z nas przyznaje, że praca poza granicami kraju to doskonały sposób na życie i zwiedzanie świata. 10% badanych uznała, że sezonowa praca za granicą jest doskonałą okazją do nauki, głównie języka obcego, zdobycia doświadczenia oraz usamodzielnienia się.
Zastanówmy się jeszcze jacy Polacy wyjeżdżają najczęściej w poszukiwaniu prac sezonowych za granicą. 36% takich osób to uczniowie i studenci, 21% to robotnicy niewykwalifikowani i bez żadnego doświadczenia, a 17% to długotrwale bezrobotni.

Zarobki w krajach zachodnich

Czy praca sezonowa za granicą się naprawdę opłaca? Patrząc na dane, można śmiało stwierdzić, że tak. Stawki godzinowe w krajach takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Holandia czy nawet Norwegia są kilkukrotne większe niż w Polsce. Przyjrzyjmy się zatem samym płacom.
Specjaliści szacują, że w Niemczech średnie wynagrodzenie na godzinę wynosiło jeszcze rok temu 8,50 euro brutto i dotyczy wszystkich osób, które legalnie pracują na terenie kraju. Nie ma znaczenia więc, czy jest się Polakiem, czy też Niemcem. To daje realną szansę na wynagrodzenie na poziomie około 1.300 euro i dotyczy każdego, niezależnie od wykształcenia, doświadczenia, narodowości, miejsca zamieszkania i płci. Biorąc pod uwagę przelicznik walut z 15.03.2016 rok, średnia płaca w zajęciach sezonowych w Niemczech wynosi około 5,5 tysięcy zł miesięcznie! Podobnie sytuacja wygląda również w pozostałych krajach Europy – Wielka Brytania, Holandia i Norwegia.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ekspresowe pożyczki przez Internet
Ekspresowe pożyczki przez Internet – o czym pamiętać przy wyborze

Chwilówki wpływają na konto pożyczkobiorcy już 15 minut po rozpatrzeniu wniosku o przyznanie pożyczki. Są bezpieczne – wymagane dane…

Zamknij