Handel

Poznaj sztuczki handlarzy i nie daj się oszukać

Marzec 20, 2015

Czy zdarzyło Ci się kiedyś kupić rzecz, której kompletnie nie potrzebujesz? Za namową sprzedawcy kupiłeś trzy rzeczy zamiast jednej? Handlarz tak przedstawił towar, że jego cena przestała mieć znaczenie? Padłeś ofiarą manipulacji. Przedstawiamy niektóre sztuczki sprzedawców.

Odpowiednio zaprezentowany towar, można sprzedać każdemu. Są to stare sztuczki handlarzy, które stosowane są do dziś. Handlarz z łatwością może sprawić, że oferowany towar w naszych oczach będzie wyglądał atrakcyjniej. A przez to, podniesie to jego wartość. Niektóre stare sztuczki stosowane są nadal, inne zostały zastąpione przez nowe wersje.

99 groszy!

Zastanawiałeś się czemu większość towarów jest sprzedawana po okrągłych cenach? Jest to bardzo popularna manipulacja. Sztuczka polega na tym, że kupujący widząc taką cenę ma wrażanie, że nie płaci jej całości, a przez to oszczędza.

Ilość przecen ma znaczenie

Badacze z Journal of Consumer Research dowiedli, że towary dwukrotnie przeceniane są kupowane przez nas o wiele chętniej. W praktyce może to oznaczać, że chętniej kupimy towar, który raz został przeceniony o 10 procent i drugi raz o 20 procent, niż towar, który od razu został przeceniony na 30 procent. W obydwu przypadkach zaoszczędzimy tyle samo. Sztuczka polega jednak na sugestii. Każdy z nas lubi przecież przeceny.

Ceny rosną po cichu

Nikt z nas nie lubi, kiedy coś drożeje. Doskonale wiedzą o tym sprzedawcy i specjaliści od marketingu. Niekiedy jednak sprzedawca musi podnieść cenę z uwagi na wzrost ceny związanej na przykład z podatkami, lub podrożeniem towarów. Jak sobie z tym radzi? Najprawdopodobniej cena nie ulegnie zmianie. Gdzie jest sztuczka? Patrzmy na inne parametry produktu. Czy przypadkiem ilość naszej ulubionej czekolady zawsze jest taka sama?

W świecie sprytnych sprzedawców musimy być czujni. Zwracajmy uwagę na drobiazgi, a na pewno uda nam się uniknąć niechcianego zakupu. Przyda się też asertywność.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Urlop macierzyński. Ile trwa urlop macierzyński?

Urlop macierzyński jest płatną przerwą w pracy, która jest spowodowana urodzeniem dziecka. Liczy się od dnia porodu. Co jeszcze…

Zamknij