Kredyty i Pożyczki

Poręczenie kredytu. Wszystko co warto wiedzieć

Marzec 20, 2015

Poręczenie kredytu to najczęściej spotykana forma zabezpieczeń, którą stosuje bank. W praktyce oznacza to, że poręczając komuś kredyt, jesteśmy pociągnięci taką samą odpowiedzialnością jak kredytobiorca.

Kto może zostać poręczycielem?

Decydując się na tę formę zabezpieczenia, bank dokładnie sprawdza sytuację finansową poręczyciela. Jest on bowiem pierwszą osobą, do której bank zapuka kiedy kredytobiorca nie będzie mógł spłacić kredytu. Poręczycielem może zostać każdy, kto spełnia warunki finansowe przyjęte przez bank.

Poręczyciel obciąża naszą zdolność kredytową

Fakt posiadania przez nas poręczyciela to wyraźny sygnał dla banku. Ta informacja pojawia się w Biurze Informacji Kredytowej i oznacza, że poprzedni kredyt nie mógł być zaciągnięty z uwagi na złą kondycję finansową. Aby mógł być zrealizowany, potrzebny był właśnie poręczyciel. Taka informacja może nam znacząco zaszkodzić, kiedy w przyszłości będziemy starać się o kolejny kredyt.

Poręczyciel musi zapłacić całą sumę kredytu

Jak już wspomnieliśmy, poręczyciel jest osobą, która przejmuje na siebie całą odpowiedzialność w momencie kiedy kredytobiorca będzie niezdolny do wypłaty. Nawet w przypadku, w którym występuje więcej niż jeden poręczyciel, możemy być pociągnięci do odpowiedzialności przez bank do spłaty całego zadłużenia. Dla banku nie jest ważne kto spłaca kredyt.

Mamy prawo do odzyskania pieniędzy

Kiedy spłacimy zadłużenie osoby, za którą ręczyliśmy, mamy prawo do ubiegania się od niej zwrotu poniesionych kosztów. Występujemy wtedy w roli wierzyciela. Musimy jedynie zwrócić się z tym do sądu i komornika.

Odzyskanie pieniędzy może być jednak długotrwałe, a już na pewno sam proces osłabi nasze stosunki z osobą, za którą dawniej ręczyliśmy. W przypadku tej formy zabezpieczenia, radzimy się zastanowić oby stronom.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Poznaj sztuczki handlarzy i nie daj się oszukać

Czy zdarzyło Ci się kiedyś kupić rzecz, której kompletnie nie potrzebujesz? Za namową sprzedawcy kupiłeś trzy rzeczy zamiast jednej?…

Zamknij