Kredyty i Pożyczki

Polacy płacą więcej za kredyt hipoteczny niż pozostali mieszkańcy Europy

Kwiecień 5, 2015

Kredyt hipoteczny w Polsce jest drogi. Jest znacznie wyższy niż w innych krajach należących do Unii Europejskiej. Skąd biorą się te różnice?

Skąd te różnice

Według Europejskiej Federacji Kredytu Hipotecznego średnie oprocentowanie kredytu mieszkaniowego w Polsce jest o 68% wyższe niż w Niemczech. Widać zatem, że kredyt hipoteczny w naszym kraju jest znacznie droższy. Skąd te różnice?

Główną przyczyną są różnicy stóp procentowych pomiędzy Polską a strefą euro i krajami pozostającymi poza unią walutową. Jak się okazuje niskie stopy procentowe nie mają większego wpływu na realne koszty kredytu.

Procenty to nie wszystko

Kredyt z pozoru wygląda na tani. Reklamy kuszą na niskim oprocentowaniem. Dobrze to wygląda w szybkich spotach reklamowych. Należy jednak pamiętać, że oprocentowanie jest tak niskie we wszystkich krajach, nie tylko w Polsce. To efekt polityki zerowych stóp procentowych prowadzonej w Ameryce Północnej, Europie i Japonii. I właśnie tutaj tkwi haczyk, nie tylko odsetki składają się na sumę kredytu. Kluczowymi parametrami kredytu mieszkaniowego są marża oraz zmienność oprocentowania.

Dlaczego w Polsce jest drogo?

W naszym kraju wszystkie kredyty, a w tym i hipoteczny opierają się na zmiennym oprocentowaniu. W praktyce oznacza to, że kredytobiorca początkowo może cieszyć się relatywnie niskimi ratami, jednak za kilka lat rata może wzrosnąć nawet dwukrotnie, a górny limit dla stóp procentowych nie istnieje.

Jak jest w innych krajach? Kredyt hipoteczny jest tańszy

W krajach zachodnich, na przykład w Niemczech i Wielkiej Brytanii, co piąty kredyt oparty jest o całkowicie zmienną stopę procentową. W Belgii prawie 2/3 pożyczek udziela się w oparciu o stałą stopę na okres 10 lat lub dłużej. W Stanach Zjednoczonych hipoteki 15-letnie ze stałą stopą są rynkowym standardem.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zobacz jak zwiększyć zdolność kredytową i szanse na kredyt

Aby bank przyznał nam kredyt, sprawdzą naszą zdolność kredytową. O zasadach działania instytucji pisaliśmy już wielokrotnie. Sprawdź teraz co…

Zamknij