Bezpieczeństwo

Pięć sposobów na bezpieczeństwo bankowości elektronicznej. Jak zabezpieczyć konto przed złodziejami

Marzec 20, 2015

Obecnie bankowość elektroniczną oferują wszystkie banki. Nic w tym dziwnego, dzięki z niej z łatwością sprawdzimy nasze wpłaty i wypłaty, dokonamy przelewu i skontaktujemy się z obsługą. Warto zwrócić przy tym szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Przedstawiamy kilka podstawowych zasad.

W sieci czają się różni oszuści i przestępcy, którzy tylko czekają na naszą chwilę nieuwagi. Banki często nam o tym przypominają, ale warto być dodatkowo przezornym i zabezpieczyć naszą internetową bankowość.

Tylko zaufane logowanie

To pierwsza zasada, której musisz przestrzegać, aby Twoja elektroniczna bankowość była bezpieczna. Coraz częściej przestępcy wykorzystują nasze bezgraniczne zaufanie do banków i podsyłają nam fałszywe linki do stron logowania. Tylko czekają, aż bez namysłu wpiszemy hasło, które da im dostęp do naszych pieniędzy.

Porada! Logujmy się tylko z jednego źródła, które zapiszemy w zakładkach naszej przeglądarki. Bank nie wysyła emailem linków do logowania. Sprawdzajmy zabezpieczenia stron. Te bezpieczne powinny posiadać certyfikat SSL.

Loguj się tylko w zaufanych miejscach

Jest taka zasada, że każde wejście na internetową bankowość w miejscu innym niż Twój osobisty komputer, to znaczne zwiększenie prawdopodobieństwo włamania. Nigdy nie wiesz, czy komputer (poza tym Twoim) jest bezpieczny i dobrze zabezpieczony. Nie wiesz też, czy ktoś Cię nie obserwuje.

Porada! Loguj się tylko ze swojego komputera.

Zabezpiecz komputer

Pamiętaj o antywirusie, który ochroni Cię przed utrata danych. Konie trojańskie specjalizują się w wykradaniu haseł do kont i poufnych danych. Czasami mogą nawet przekazać złodziejowi nasze zdjęcia oraz logi z klawiatury.

Porada! Antywirus oraz odpowiedni firewall to podstawa.

Reaguj na dziwne komunikaty

Czasami logując się strona aż krzyczy, abyśmy zainstalowali odpowiednią wtyczkę. W przypadku bankowości internetowej z reguły jest inaczej. Te strony instalują jedynie certyfikat bezpieczeństwa SSL. Każda inna próba instalacji czegokolwiek to prawdopodobnie próba wymuszenia hasła. To samo tyczy się próśb od „rzekomego banku” SMS-em i emailem. Bank nigdy nie prosi nas tymi drogami komunikacji o podanie hasła i konta. W każdym przypadku podejrzanego komunikatu, musimy odpowiednio zareagować.

Porada! Przeskanujemy nasz telefon, tablet i komputer, najlepiej kilkoma programami antywirusowymi.

Zabezpiecz swój telefon

W dzisiejszych czasach komputerowy przestępca nie będzie próbował włamać się do naszego konta wyłącznie poprzez komputer. Spróbuje także zhakować nasz telefon komórkowy. Najprawdopodobniej będzie próbował wysłać nam SMS z prośbą o zatwierdzenie operacji bankowej w jakichś niestandardowy sposób. Zwróćmy uwagę na każde podejrzane działania.

Porada! Dokładnie sprawdzajmy oznaczenia każdej operacji bankowej, która przychodzi do nas SMS-em.

Dzięki naszym prostym radom, Twoje konto będzie bezpieczne.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Poręczenie kredytu. Wszystko co warto wiedzieć

Poręczenie kredytu to najczęściej spotykana forma zabezpieczeń, którą stosuje bank. W praktyce oznacza to, że poręczając komuś kredyt, jesteśmy…

Zamknij