Banki i konta

Pełnomocnictwo do konta bankowego. Jak to zrobić?

Marzec 19, 2015

Często w rodzinach lub związkach spotyka się z sytuacją, że z jednego indywidualnego konta korzysta więcej osób – np. studiujące dzieci lub partner. Udzielenie tym osobom pełnomocnictwa do rachunku bankowego jest sporym ułatwieniem i wiąże się z zachowaniem mało skomplikowanych procedur.

Rachunek z ograniczeniami

Wiele banków w związku ze zwiększeniem wygody użytkowania, konto ograniczyły do minimum. Jednak należy pamiętać, że każdy bank ma swoje wewnętrzne reguły i nazewnictwo, więc proces udzielenia pełnomocnictwa może się trochę od siebie różnić.

Udzielenie pełnomocnictwa do konta bankowego odbywa się przeważnie poprzez uzupełnienie formularza w placówce danego banku (potrzebne są własnoręczne podpisy). Czasem, gdy pełnomocnik i posiadacz rachunku mają konta w tym samym banku wtedy do uzupełnienia formalności wystarczy tylko telefon do obsługi banku bądź zaznaczenie odpowiedniej opcji w systemie bankowości internetowej.

Pełnomocnictwa do rachunku

Banki dają nam możliwość ustalenia zakresu pełnomocnictwa. Stałe, nieograniczone i pełne pełnomocnictwo pozwala dopisanej osobie na rozporządzanie zebranymi na koncie pieniędzmi jak własnymi. Nie może jednak zamawiać innych produktów bankowych (np. zaciągnąć kredytu) lub dodawać nowych pełnomocników. Pełnomocnictwo rodzajowe pozwala posiadaczowi konta na wybrane przez siebie ograniczenia względem pełnomocnika (np. dostęp tylko do jednego konta, wypłata określonej kwoty). Można również zastosować pełnomocnictwo szczegółowe, czyli takie, które występuje jednorazowo w wyjątkowych okolicznościach.

Należy pamiętać, że pełnomocnikami nie mogą zostać osoby nieletnie. Pełnomocnictwo do konta bankowego wygasa również w przypadku śmierci właściciela konta bankowego. Banki zastrzegają sobie również to, że nie ponoszą odpowiedzialności za działania pełnomocnika, więc zanim zdecydujemy się dopisać kogoś do naszego konta należy to przemyśleć, a decyzję podjąć w pełni świadomie i nie za namową bliskiej nam osoby.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kredyt hipoteczny. Co musisz wiedzieć o hipotece

W artykule postaramy się rozwiązać kilka problematycznych zagadnień związanych  z kredytem hipotecznym. Jakie prawo i obowiązki ma zarówno kredytobiorca,…

Zamknij