Oszczędzanie

Oszczędzanie długoterminowe, czyli co zrobić z oszczędnościami, aby przynosiły korzyści

Marzec 14, 2015

Kiedy już zebraliśmy dostateczną ilość pieniędzy, warto pomyśleć o długoterminowym oszczędzaniu. Ofert i produktów bankowych jest całe mnóstwo, ale czy naprawdę można zarobić odkładając pieniądze na lokacie? A może warto zainwestować w obligacje skarbowe?

Pierwsze kroki

Pierwszym krokiem powinno być podzielenie naszego majątku. Weźmy sumę, którą chcemy ulokować i podzielmy je na część bezpieczną, którą ulokujemy w instrumentach bankowych, które nie są obarczone utratą środków oraz na część, która w przyszłości może przynieść nam większy zysk. Taki podział pozwoli nam jednocześnie bezpiecznie pomnażać część majątku oraz częściowo ryzykować i zdobywać większe sumy.

Lokata terminowa

Lokaty bankowe to po kredytach najczęściej oferowane produkty bankowe. Ich warunki często się zmieniają, dlatego nie będziemy w tym miejscu porównywać najlepszych ofert. Wspomnimy natomiast, że lokaty są przeznaczone dla tych, którzy chcą oszczędzać bezpiecznie. Lokaty bowiem nie wiążą się z utartą środków, a co najwyżej, z utrata odsetek, które już uzyskaliśmy.  Na lokacie może na przykład włożyć bezpiecznie sumę pieniędzy i pozostawić na tzw. „czarną godzinę”.  Środki możemy ulokować na przykład na rok w baku, który w danym momencie ma najlepsza ofertę, a po jej wygaśnięciu, możemy pieniądze przenieść do innego banku.

Czy lokaty mają jakieś wady? Jedną z głównych wad tej formy oszczędzania jest stosunkowo niski zarobek. Lokaty polecamy również osobom o silnej woli, bowiem umowę z bakiem, w każdym momencie można przerwać, tracąc tym samym wszystkie nagromadzone odsetki.

Obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe emitowane przez Skarb Państwa pozwalają przechować pieniądze przez bardzo długi czas. Można je wykupić nawet na 10 lat, dodatkowym plusem są niskie wpłaty minimalne, nawet od 100 zł oraz atrakcyjne oprocentowanie.

Obligacje skarbowe dają pewny zysk, w odróżnieniu od papierów emitowanych przez przedsiębiorstwa. Tutaj radzimy, aby ich nabywaniem zajęli się inwestorzy o większym stopniu zaawansowanie, i którzy chcą podjąć pewne ryzyko.

Programy oszczędnościowe

Ciekawą alternatywą wobec samodzielnego zarządzania oszczędnościami są programy wspomagające regularne odkładanie finansowych rezerw. W ten sposób można ulokować pieniądze nawet na kilkadziesiąt lat. Można wybrać jaką formę oszczędzania przyjmiemy i jak duże będą nasz wpłaty.

Jak można zauważyć, oszczędzać można na wiele sposobów. Są formy pewne, takie jak lokaty i obligacje skarbowe, są też formy, które nie tylko nie pozwolą nam oszczędzić, a przez które stracimy nasze pieniądze. Oszczędzanie w tej postaci jest niepewne i polecane wyłącznie inwestorom z doświadczeniem.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Arbiter Bankowy. Komu pomoże i jak działa Bankowy Arbitraż Konsumencki?

Organem czuwającym nad przestrzeganiem ochrony praw konsumenta na rynku bankowym jest Bankowy Arbitraż Konsumencki, który działa przy Związku Banków…

Zamknij