Banki i konta, Płatności

Opłata interchange. Ile bank pobiera od nas za użytkowanie karty

Kwiecień 1, 2015

Opłata interchange to należność pobierana przez bank wydający kartę płatniczą od agenta rozliczeniowego przy każdej transakcji dokonanej przy użyciu karty.

Na czym polega opłata interchange?

Przebieg przykładowej transakcji dokonanej za pomocą karty płatniczej wygląda następująco:

  • Posiadacz karty, dokonując płatności za pomocą karty płatniczej, dokonuje obciążenia swojego rachunku bankowego (w przypadku kart debetowych) lub zaciąga kredyt u emitenta (w przypadku kart kredytowych).
  • Emitent przekazuje agentowi rozliczeniowemu kwotę płatności, przy czym pomniejsza ją o opłatę interchange.
  • Z kolei agent rozliczeniowy przelewa akceptantowi kwotę transakcji pomniejszoną o opłatę akceptanta, która składa się z opłaty interchange, opłaty assessment (przekazywanej do organizacji płatniczej) i marży agenta rozliczeniowego.
  • Całość opłaty, o którą pomniejsza się kwotę transakcji przelewaną akceptantowi określa się jako Merchant Service Charge. Z formalnego punktu widzenia opłatę interchange płaci agent rozliczeniowy, to jednak z ekonomicznego punktu widzenia płaci ją akceptant w ramach opłaty akceptanta a następnie konsument w postaci ceny towaru.

Jak to wyglądało przez ostatnie lata?

Opłaty interchange w Polsce należały do najwyższych w Europie. Na obniżeniu opłat najbardziej zależało handlowcom, dla których jest to liczący się koszt. Argumenty akceptantów trafiły do sejmu. Projekt ten, po pewnych modyfikacjach, stał się fundamentem regulacji interchange w Polsce.

Ustawa na niekorzyść banku

Najważniejszą zmianą była rezygnacja jakichkolwiek okresów przejściowych. Wcześniejsze propozycje zakładały jedynie ograniczanie wysokości prowizji, jednak ostatecznie zdecydowano się na cięcie… i to nie małe. Nowe zapisy w ustawie obowiązują od  początku ubiegłego roku.

Co to oznaczało w praktyce? Banki zarabiały mniej na czynnościach, które wykonywaliśmy kratami płatniczymi. Kilka instytucji zdecydowało się rozwijać własny system płatności mobilnych, który ma zastąpić karty i uniezależnić banki od polityki organizacji kartowych.

Klienci nie odczują większych różnić

Cięcia opłat interchange nie oznaczają jednak, że ceny w sklepach drastycznie spadną. Zwykli obywatele nie odczuli i zapewne nie odczują większych zmian. W krajach, w których wprowadzono regulacje opłat kartowych już dawno temu, nie odnotowano spadków cen.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kredyt z rachunku osobistego. To możliwe!

Rachunek osobisty ma każdy z nas. Służy to codziennych finansów i zakupów. Czasami do odkładnia drobnych sum. Mało kto…

Zamknij