Banki i konta, Kredyty i Pożyczki

Odpowiednia karta kredytowa? Na co należy zwracać uwagę przy wyborze karty kredytowej

Marzec 20, 2015

Większość instytucji bankowych oferuje zbliżone do siebie oprocentowanie kart kredytowych. Jak zatem wybrać tę najodpowiedniejszą dla nas? Podpowiadamy czym należy się kierować wybierając kartę kredytową.

Oprocentowanie karty kredytowej

Oprocentowanie nie może być wyższe niż czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego. W praktyce w większości banków stawka ta jest podobna i oscyluje wokół górnej granicy dopuszczanej przez prawo. Obecnie jest to 16 proc. Ale to nie jedyny parametr, na który powinniśmy patrzeć.

Dodatkowe opłaty za kartę

Wiele banków pobiera szereg dodatkowych opłat. Pojedynczo są one niemal niezauważalne. Tutaj 2 złote, tam 50 groszy. Sumując jednak wszystkie drobne opłaty, może się zebrać spora suma. Za co bank sobie najczęściej liczy? Za wydanie karty, za miesięczną obsługę, za wydanie duplikatów itp. Należy zauważyć, że te kwoty są często pomijane w reklamach. Czytamy „zero za prowadzenie i wydanie karty” i „u nas kartę masz za darmo”, a dopiero później czytamy drobny druk, który mówi, że i owszem, wydanie i prowadzenie rachunku jest darmowe, ale tylko przy spełnieniu określonych zasad. Warto jest więc sprawdzić le kosztuje nas taka karta bez używania jej. Do tego dochodzi jeszcze szereg ubezpieczeń.

Zawieszenie odsetek

Okres bezodstekowy to czas, w którym bank nie pobiera opłat za zaciągnięte zobowiązanie. Wlicza się w niego czas na spłatę zadłużenia.

Minimalna spłata

Próg kwoty minimalnej spłaty określany jest kwotowo i procentowo przez bank. Zwykle jest to 5 proc. wykorzystanej kwoty zadłużenia.

Powiadomienia

Być może powiadomienia SMS i email są wygodne, bywają jednak drogie. Sprawdźmy ile taka usługa będzie nasz kosztować.

Sprawdź najpopularniejsze oferty kart kredytowych

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
BIK, czyli co bank o nas wie

BIK, to w skrócie Biuro Informacji Kredytowej. To właśnie tam trafiają wszystkie informacje dotyczące naszych spłat kredytów. Na podstawie…

Zamknij