Bezpieczeństwo

Odebrałem email, na którym był ukryty wirus. Co robić?

Marzec 15, 2015

Pewnego dnia odbieram email, na którym jest faktura „invoice”. Używam darmowej poczty na Onecie. Po otwarciu wiadomości, nagle wszystkie moje zdjęcia, dokumenty, całe zasoby jakie zbierałem przez lata zostały zaszyfrowane. Na mój komputer wdarł się wirus. Co robić?

Po ponownym przeczytaniu emaila, okazało się, że mam zapłacić okup za odszyfrowanie moich dokumentów. Sprawca nawet utworzył dla mnie stronę z instrukcją jak zapłacić bitcoinem za szyfr do odkodowania moich zdjęć i innych dokumentów. Wirus tworzy nawet automatycznie zdjęcie ofiary jeżeli mamy włączoną kamerę. W momencie odbierania poczty, miałem zainstalowany program antywirusowy Microsoft, aktualny co do daty, jednak nawet on nie zatrzymał intruza. Stwierdziłem ze nie mogę im zapłacić i muszę pogodzić się ze stratą rodzinnych zdjęć i innych zasobów. Zacząłem też buszować w sieci. Na zagranicznych forach odnalazłem wielu pokrzywdzonych, jednak sprawca okazuje się ciężki do wykrycia. Dla własnych testów przesłałem wirusa na inne darmowe poczty wirtualna, a w tym na o2 oraz Gmail, okazało się, że tylko Gmail nie pozwolił odebrać wiadomości. Wp i o2 zezwoliły natomiast na instalację wirusa. Dalsze test zrobiłem na antywirusie Avast (również darmowym), który po aktualizacji zablokował złośliwego robala. Po tym doświadczeniu stwierdziłem, że czas zadbać o bezpieczeństwo własnych dokumentów. Ta sytuacja miała miejsce naprawdę i mogła spotkać każdego z nas.

Poniżej zasady jakie wprowadziłem:

 • Po pierwsze, należy używać bezpiecznej poczty o najwyższych standardach, firm które dbają o bezpieczeństwo np. Google i Yahoo.
 • Po drugie, trzeba używać dobrego antywirusa, który aktualizuje się na bieżąco. U mnie sprawdził się Avast wraz z dodatkową wtyczką do przeglądarki Mozilla i Chrome.
 • Po trzecie, ustawić osobnego użytkownika do pracy na komputerze w Windowsie i nie zezwalać na instalację programów bez hasła administratora. 
 • Po czwarte, nie ufać wiadomościom z nieznanych źródeł. Odbieraj pocztę jakiej się spodziewasz, w sieci krąży wiele spamu, nachalnych reklam i wirusów.

Z komputerem jest jak z życiem, trzeba mieć oczy do około głowy. I jak mówi stare przysłowie: przezorny, zawsze ubezpieczony.

Zobacz również

2 komentarze

 • Reply Romik Marzec 19, 2015 at 6:37 pm

  Dobrze wiedzieć muszę wprowadzić również zabezpieczenia na swoim kompie. Bezpieczeństwo najważniejsze jak bym stracił wszystkie pliki to by byłą masakra………..

 • Reply uhh Kwiecień 3, 2016 at 8:40 pm

  „Po czwarte, nie ufać wiadomością z nieznanych źródeł. Odbieraj pocztę jakiej się spodziewasz, w sieci krąży wiele spamu, nachalnych reklam i wirusów. ”
  Ludzie błagam… podstawówka się kłania! WIADOMOŚCIOM, nie Ą…

 • Odpowiedz

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Świąteczne zakupy. Rozsądne planowanie listy zakupów na święta

  Okres świąteczny bywa ciężki dla naszego portfela. W roku mamy dwie takie szczególne okazje. Mowa tu o Świętach Bożego…

  Zamknij