Oszczędzanie

Nasze konto osobiste może oszczędzać. To też możliwe

Marzec 30, 2015

Rachunki osobiste mają najczęściej bardzo małe oprocentowanie, lub nie posiadają go w ogóle. Aby oszczędzać powinniśmy raczej pomyśleć o rachunku oszczędnościowym lub lokacie.

Konto osobiste czy konto oszczędnościowe

Wbrew powszechnej opinii, są to różniące się od siebie rachunki, które różnią się przede wszystkim oprocentowaniem. Jeśli posiadamy rachunek osobisty, który najwcześniej nie jest oprocentowany, bez trudu założymy również rachunek oszczędnościowy. Nie potrzeba do tego nawet wizyty w banku i zbędnych formalności. Wystarczy złożyć wniosek przez internet. Wiele banków oferuje nam też od razu darmowe założenie konta oszczędnościowego wraz z rachunkiem osobistym. Takim bankiem jest na przykład mBank.

Konto oszczędnościowe, kiedy się przydaje?

Na konto tego typu możemy wpłacać dowolne środki. W odróżnieniu od lokaty, możemy też najczęściej swobodnie wypłacać z niego pieniądze. Wypłatę z rachunku oszczędnościowego możemy zlecić w każdym momencie i nie stracimy naliczonych do tej pory odsetek. Nie zawsze jednak wycofanie środków jest bezpłatne. Wiele banków pobiera prowizje. Pamiętamy więc, aby przelewy z tego konta nie były zbyt częste. Jeśli chcemy mówić o oszczędzaniu, prowizje nie powinny przekraczać zebranego oprocentowania.

Sprawdź popularne konta osobiste

Lokata a konto oszczędnościowe

Podstawową różnicą pomiędzy kontem oszczędnościowym jest to, że na kontach oprocentowanie jest zmienne. Oprocentowanie lokat często jest stałe. Z konta możemy także dowolnie wypłacać sroki bez utraty odsetek, zerwanie umowy na lokatę, najczęściej powoduje utratę wszystkich procentów.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przeniesienie konta do innego banku. Sprawdź jak to zrobić

Nowe konta i banki rosną jak grzyby po deszczu. Na szczęście żyjemy w wolnym kraju i czasach, jeśli więc…

Zamknij