Ciekawostki, Strefa Marzeń

Najdroższe domy świata. Najdroższy jest wart ponad 1mld dolarów

Marzec 20, 2015

Własny dom to marzenie wszystkich z nas. Daje stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. Niektórzy jednak wyraźnie żyją ponad stan. Prezentujemy 10 najdroższych domów świata według magazynu Forbes.

1. Antilla, Bombaj, Indie. Wartość rezydencji: powyżej 1 mld dol. 

Właściciel: Mukesh Ambani, majątek: 23.9 mld dol. Dom rodzinny Ambanich ma aż 170 m wysokości i 27 pięter. Został nazwany po mitycznej wyspie na Atlantyku. Na dachu znajduje się lądowisko dla helikoptera,  a w podziemiach garaż na 168 aut. W domu Ambanich można skorzystać z sali kinowej, a w razie nagłego ataku paniki  ze specjalnego pokoju relaksacyjnego. Ponoć obsługa rezydencji liczy ponad 600 osób.

Antilla, Bombaj, Indie. Wartość rezydencji: powyżej 1 mld dol.  Forbes

Antilla, Bombaj, Indie. Wartość rezydencji: powyżej 1 mld dol. Forbes

2 . Villa Leopolda, Villefranche-sur- Mer, Francja. Wycena: 500 mln euro w 2008 r.

Właściciel: Lily Safra , Majątek: 1,3 mld. dol. Król Belgii Leopold II, brutalny kolonizator Konga, który u progu XX wieku dysponował gigantyczną fortuną, dla swoich licznych kochanek zbudował kilka nadmorskich willi. Jedną z nich, wraz z 20-hektarową nieruchomością, w 2008 roku wystawiono na sprzedaż za 500 mln euro. Nabywcą miał być Michaił Prochorow. Rosyjski miliarder ostatecznie wycofał się z transakcji, tracąc depozyt 50 mln euro.

Villa Leopolda, Villefranche-sur- Mer, Francja. Wycena: 500 mln euro w 2008 r. Forbes

Villa Leopolda, Villefranche-sur- Mer, Francja. Wycena: 500 mln euro w 2008 r.Forbes

3 . Fair Field, Sagaponack, N.Y. Wartość nieruchomości : około 248,5 mln dol.

Właściciel: Ira Rennert , Majątek: 6 mld dol. 29-pokojowy kompleks mieszkalny w Hamptons, należący potentata przemysłowego Iry Rennerta, ma nie jeden, a trzy baseny. A do tego własną minielektrownię.

Fair Field, Sagaponack, N.Y. Wartość nieruchomości : około 248,5 mln dol. Forbes

Fair Field, Sagaponack, N.Y. Wartość nieruchomości : około 248,5 mln dol. Forbes

4 . One Hyde Park, Londyn. Cena sprzedaży: 237 mln dol.

Właściciel nieznany. Ostatni penthouse na sprzedaż w One Hyde Park trafił ponoć do właściciela z Europy Wschodniej, który zapłacił za niego140 milionów funtów brytyjskich, bijąc wcześniejszy cenowy rekord świata za najdroższy apartament. W 2011 roku penthouse w rejonie Knightsbridge w Londynie zmienił właściciela za 221 milionów dolarów.

One Hyde Park, Londyn. Cena sprzedaży: 237 mln dol. Forbes

One Hyde Park, Londyn. Cena sprzedaży: 237 mln dol. Forbes

5 . Kensington Palace Gardens , Londyn. Cena zakupu : 222 mln. dol. w roku 2008.

Właściciel: Lakshmi Mittal , majątek 16,6 mld. dol. Magnat stalowy jest właścicielem trzech domów na ulicy słynącej z dużego zagęszczenia miliarderów i wysokiego poziomu bezpieczeństwa, nazywanej też Billionaires Row. Rezydencja w stylu neo-gregoriańskim mieści się niedaleko ambasady izraelskiej. Domy zostały zakupione przez syna Mittala, od miliardera Noama Gottesmana. Podobno są na sprzedaż. (Na zdjęciu inna londyńska rezydencja Mittala, kupiona w 2008 roku za kwotę ok. 110 mln dol.).

Kensington Palace Gardens , Londyn. Cena zakupu : 222 mln. dol. Forbes

Kensington Palace Gardens , Londyn. Cena zakupu : 222 mln. dol. Forbes

6 . One Hyde Park, Londyn, Wielka Brytania. Cena sprzedaży: 221 mln dol. w 2011 roku.

Właściciel: Rinat Achmetow, majątek: 11,8 mld dol. Do niedawna najdroższy apartament świata, położony w eleganckiej dzielnicy Knightsbridge, został zakupiony przez najbogatszego człowieka Ukrainy. Oferuje on zdumiewające 2,5 tysiąca metrów powierzchni, kuloodporne szyby i 24-godziną pomoc konsjerża.

One Hyde Park, Londyn, Wielka Brytania. Cena sprzedaży: 221 mln dol.  Forbes

One Hyde Park, Londyn, Wielka Brytania. Cena sprzedaży: 221 mln dol. Forbes

7 . Ellison Estate, Kalifornia, USA Koszt budowy: ok. 200 mln dol.

Właściciel: Larry Ellison, majątek: 51,4 mld. dolarów. Założyciel Oracle, prawdopodobnie najbardziej zapalony kolekcjoner nieruchomości na świecie, zaaranżował swoją 23-hektarową posiadłość w stylu japońskim. Wybudowany w 2004 roku kompleks składa się z 10 budynków, sztucznego jeziora, herbaciarni, łaźni i stawu koi. W 2013 roku jej wartość szacowano na zaledwie 73,2 mln dol.

Ellison Estate, Kalifornia, USA Koszt budowy: ok. 200 mln dol. Forbes

Ellison Estate, Kalifornia, USA Koszt budowy: ok. 200 mln dol. Forbes

8 . Kensington Palace Gardens, Londyn, Wielka Brytania. Cena zakupu: 140 mln dolarów w 2011 r.

Właściciel: Roman Abramowicz, majątek: 9,4 mld. dol. Rosyjski potentat posiada kilka wielkich posiadłości w Londynie, w tym także we wspomnianym Billionaires’ Row. W rezydencji planuje zbudować dodatkowy, podziemny poziom, gdzie umieści kort tenisowy, centrum odnowy biologicznej i muzeum samochodów. Plany zostały zatwierdzone przez władze miasta. Abramowicz posiada też zamek na Riwierze Francuskiej, zaś w 2009 roku rzapłacił 90 milionów dolarów za 70-hektarową posiadłości na francuskiej wysepce miliardedów – Saint-Barthélemy, zwanej pieszczotliwie St Bart (na zdjęciu Kensington Palace Gardens).

Kensington Palace Gardens, Londyn, Wielka Brytania. Cena zakupu: 140 mln dolarów Forbes

Kensington Palace Gardens, Londyn, Wielka Brytania. Cena zakupu: 140 mln dolarów Forbes

9 . Blossom Estate, Floryda, USA. Wartość: prawie 130 mln dol.

Właściciel: Ken Griffin, Majątek: 5,2 mld dol. Król funduszy hedgingowych zakupił cztery położone obok siebie posiadłości, mające w sumie osiem hektarów powierzchni nad wybrzeżem Atlantyku. Niegdyś stanowiły jedną posiadłość i tak też się stało ponownie. Obecnie kolejno wyburzane są poszczególne budynki.

Blossom Estate, Floryda, USA. Wartość: prawie 130 mln dol. Forbes

Blossom Estate, Floryda, USA. Wartość: prawie 130 mln dol. Forbes

10 . Xanadu 2.0, Seattle, USA. Wartość rynkowa: 120,5 mln dol.

Właściciel: Bill Gates, majątek: 77,5 mld. dol. Ten wyposażony w zaawansowane technologie dom nad jeziorem Washington jest własnością drugiego najbogatszego człowieka na świecie. Ma basen z podwodnym systemem muzycznym, 200-metrową salę gimnastyczną i bibliotekę ze skrytą pod kopułą czytelnią.

Xanadu 2.0, Seattle, USA. Wartość rynkowa: 120,5 mln dol. Forbes

Xanadu 2.0, Seattle, USA. Wartość rynkowa: 120,5 mln dol. Forbes

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Lokata, a może konto oszczędnościowe? Czym się różnią? Które z nich wybrać?

Lokata i konto oszczędnościowe to podstawowe usługi bankowe. Znajdziemy je w każdym banku komercyjnym. Otwarcie, zarówno jednego, jak i drugiego,…

Zamknij