Komornik

Masz problemy finansowe? Sprawdź ile może zabrać komornik

Kwiecień 13, 2015

Najczęściej gdy komornik zajmuje nasze konto bankowe niewiele jesteśmy w stanie już zrobić. Należy jednak pamiętać o tym, że niezależnie od długu komornik nie może zająć nam wszystkich pieniędzy. Powinniśmy przede wszystkim współpracować z komornikiem i zdawać sobie sprawę z tego, że jego wizyta jest konsekwencją naszych czynów.

Ile może zabrać komornik z wynagrodzenia, emerytury, renty

Przepisy prawne regulują to, jaką część wynagrodzenia może być zajęte przez komornika. Jeśli pracujemy w oparciu o umowę o pracę egzekucji może ulec 50% naszych zarobków. Jeśli jednak otrzymujemy pensję w wysokości najniższej krajowej cała kwota jest wolna od zajęcia. Dotyczy to pracy na 1 etat, jeśli wymiar zatrudnienia jest mniejszy kwoty te są proporcjonalnie zmniejszane. Jeśli pracujemy w oparciu o umowę cywilnoprawną (o dzieło, zlecenia) cały nasz zarobek może być zajęty przez komornika. Jednak gdy możemy udowodnić, że dana praca jest naszym jedynym źródłem przychodu lub też praca ma znamiona umowy o pracę wtedy obowiązują nas dokładnie takie same zasady, jakbyśmy tę umowę o pracę rzeczywiście mieli. Pamiętajmy, że to w naszym interesie jest poinformować komornika i przedstawić mu potrzebne dokumenty – nikt inny tego za nas nie zrobi.

Uwaga! Emerytury i renty w 25% mogą ulec zajęciu, jednak są wolne od egzekucji w 50% najniższej emerytury lub renty.

Zajęcie środków finansowych zebranych na koncie

Komornik może zostać zobligowany, aby zając nasze pieniądze znajdujące się na koncie bankowym. Tutaj jednak również są limity. Jeśli na rachunku bankowym znajduje się mniej niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia jesteśmy „bezpieczni”. Wszystkie przychody, które wpłyną na to, że będziemy mieć więcej niż wcześniej opisana suma będzie mogła być zajęta przez komornika.

Świadczenia i przychody, które nie mogą być zajęte przez komornika

Przepisy prawne regulują również to, z jakiego źródła pieniądze mogą ulec zajęciu. Są nimi np.: fundusze, które wydamy w związku z wyjazdami służbowymi, pieniądze uzyskane od Skarbu Państwa na specjalne cele (stypendia, dodatki), świadczenia alimentacyjne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, pieniądze uzyskane dzięki ubezpieczeniom (osobowe lub z tytułu ubezpieczeń majątkowych).

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Chcesz kupić mieszkanie? Znalazłeś ofertę za 150 tys. zł. Czy dokładnie tyle zapłacisz?

To co widzimy w ofertach i cennikach często mija się z prawdą. Często bywa tak, że ludzie odkładają pieniądze,…

Zamknij